Pianka tapicerska stanowi podstawowe wyposażenie każdego profesjonalnego tapicera. Wykorzystywana jest podczas produkcji mebli, tapicerek drzwiowych, samochodowych, a nawet materaców. Poszczególne modele różnią się od siebie gęstością i sztywnością, a co za tym idzie – także zastosowaniem. W artykule podpowiadamy, jak wybrać piankę o odpowiedniej twardości i czym kierować się podczas zakupów.

Czym jest pianka tapicerska?

Warto rozpocząć od zdefiniowania, czym właściwie są pianki tapicerskie – są to grupy pianek poliuretanowych, które różnią się od siebie sztywnością i gęstością. Powstają wskutek złożonych procesów chemicznych, a występują najczęściej w postaci prostokątnych arkuszy. Wykorzystywane są do wypełniania mebli, takich jak fotele, kanapy czy siedziska. Charakteryzują się bardzo dużą elastycznością, która ułatwia ich obróbkę, a także odpornością na działanie wilgoci i wytrzymałością, dzięki czemu nie odkształcają się pod wpływem codziennego użytkowania.

Jakie parametry mają kluczowe znaczenie podczas wyboru pianki tapicerskiej?

Wybór odpowiedniego rodzaju pianki tapicerskiej w dużej mierze decyduje o późniejszej funkcjonalności produktu. Wśród parametrów, na które należy zwracać szczególną uwagę podczas zakupów, wyróżnia się:

  • gęstość pianki – wpływa ona bezpośrednio na jej wytrzymałość, a także twardość, co przekłada się na możliwość bardziej intensywnej eksploatacji. Na rynku znaleźć można miękkie, średnie i twarde pianki tapicerskie,
  • grubość pianki – wyrażana jest ona w centymetrach i warunkuje komfort użytkowania gotowego produktu.

Jakie rodzaje pianek tapicerskich dostępne są na rynku?

Specyfikacja pianki tapicerskiej najczęściej wyrażana jest kilkoma symbolami – na początku najczęściej znajduje się litera T, która wykorzystywana jest do określania klasycznych, zwykłych pianek. Tuż za nią znajduje się liczba, która odpowiada gęstości (kg/m3). Pianki w przedziale T14 – T21 są lekkie, a polecane są głównie do produkcji tapicerek drzwiowych czy podsufitek samochodowych. T25 to najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne modele o średniej gęstości, wykorzystywane m.in. do oparć krzeseł czy foteli. Najtwardsze z nich to pianki od T35 do T50, które używane są do wypełniania materaców, łóżek oraz kanap.

Ponadto poszczególne modele pianek różnią się od siebie właściwościami. Jak mówi nam ekspert ze sklepu internetowego Iberis:

Pianki tapicerskie mogą wykazywać różne właściwości, takie jak trudnopalność, utrzymywanie izolacji akustycznej czy też zwiększoną elastyczność. Do oznaczania produktów trudnopalnych stosuje się litery „RF”, natomiast termin „HR” stosowany jest do opisywania pianek gładkich i elastycznych, wykorzystywanych podczas produkcji luksusowych mebli.

Podczas zakupów warto zwracać uwagę także na wymiary pojedynczego arkusza, które zawsze wyrażane są w centymetrach. Znajomość wymienionych wyżej pojęć z pewnością pomoże Ci w podjęciu decyzji związanej z wyborem odpowiedniej pianki tapicerskiej.

Rate this post