Idealnie dobrane oświetlenie to nieoceniony komfort. Dobrze dopasowane lampy mają przede wszystkim korzystny wpływ na zdrowie i nastrój. Jeśli światło jest nieodpowiednio wybrane, znacznie spada jakość odpoczynku i pracy. Obrazuje to, jak bardzo decydujący wpływ ma ono na każdy aspekt Twojego życia. Jeśli chcesz zapewnić sobie wystarczającą dawkę oświetlenia o każdej porze dnia i nocy, sprawdź, jak celnie dopasować oświetlenie do domu.

Ogólny podział oświetlenia

Niestety nie mamy umiejętności widzenia w ciemności, jak niektóre zwierzęta, więc oświetlanie odgrywa kluczową rolę w naszym życiu. Jak mówią eksperci Lumitecjeśli chcesz żyć w zdrowiu, efektywnie pracować i odpoczywać, musisz skorzystać z trzech typów oświetlenia. Oto jego najważniejsze rodzaje.  

  • Oświetlenie ogólne – oświetla wnętrze równomiernie. Nie może ono być zbyt jasne, intensywne i mocne, ponieważ będzie zbyt męczące dla oka. Idealnie nadaje się do rozjaśnienia całego pokoju, jednak np. w przypadku gotowania bardzo przydatne jest światło punktowe. Chociażby z tego względu, że w trakcie krojenia warzyw przy blacie kuchennym, korzystniejsze jest intensywne światło skierowane w dół.
  • Oświetlenie punktowe – jest dostosowywane do konkretnych miejsc. Takie oświetlenie potrzebne jest przy blacie kuchennym, biurku, łóżku czy lustrze w łazience.
  • Oświetlenie dekoracyjne – pełni wyłącznie funkcje ozdoby. Do tej grupy należą np. taśmy LED-owe, podświetlenia segmentów, lampy stołowe czy kinkiety.

Jak dobrać oświetlenie do swojego domu?

Do każdego pomieszczenia powinno wybrać się inne rodzaje oświetlenia domu.

  • Salon – w takim miejscu doskonale prezentuje się żyrandol, który tradycyjnie wieszany jest w centralnym punkcie na suficie. Warto wziąć pod uwagę dodatkowe obwody świetlne – oczka, lampy natynkowe czy reflektory. Uzupełnią oświetlenie, pozwolą także na optymalne dopasowanie światła do naszych potrzeb czy nastroju i stworzenie przyjemnej i klimatycznej przestrzeni.
  • Kuchnia i jadalnia – najważniejsze jest oświetlenie główne, blatów roboczych oraz części jadalnej. Pamiętaj, aby wybrać odpowiednie lampy sufitowe lub popularne punktowe, które intensywnie oświetlą np. miejsce gotowania. Tak samo polecane jest oświetlenie LED-owe blatów bocznych, a nad stołem jadalnym powinna być zamontowana lampa wisząca.
  • Sypialnia – tradycyjne lampki nocne są bardzo funkcjonalne np. kiedy chcesz poczytać wieczorem książkę, a centralnym oświetleniem powinien być żyrandol lub lampy punktowe. Warto również pomyśleć o kinkietach lub taśmie LED, aby zapewnić bardziej nastrojowe i subtelne światło np. podczas oglądania TV.
  • Łazienka – idealnie sprawdzają się gładkie plafony sufitowe lub symetrycznie rozmieszczone spoty, zapewniające równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Nieodzownym elementem jest kinkiet nad lustrem, ale dobrze sprawdzą się również niewielkie lampki w okolicy umywalki, które ułatwią wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych czy makijażu. W łazience, która jest pomieszczeniem wilgotnym najlepiej stosować lampy o podwyższonym stopniu szczelności IP lub – jeżeli to możliwe – obniżyć napięcie zasilania do 12 V.

Wybierając oświetlenie do swojego domu, stawiaj na renomowane firmy i produkty najlepszej jakości, aby móc w pełni cieszyć się eleganckim i funkcjonalnym światłem każdego dnia!

Rate this post