Podczas wyboru ekologicznego rozwiązania, jakim są panele fotowoltaiczne, należy prawidłowo dobrać ich moc. Na rynku paneli słonecznych istnieją uniwersalne rozwiązania, które spełniają większość standardowych potrzeb gospodarstw domowych oraz zakładów przemysłowych. Warto jednak bardziej zagłębić się w ten temat i wybrać rozwiązanie, które będzie jak najbardziej dopasowane do szeregu indywidualnych wymogów energetycznych.

Czym kierować się podczas wyboru mocy instalacji fotowoltaicznej?

Moc instalacji fotowoltaicznej powinna być dobrana do wartości średniego rocznego zużycia energii elektrycznej. W celu zbadania tego parametru należy skorzystać z usługi audytu energetycznego, który wykaże roczne zapotrzebowanie na prąd w dany gospodarstwie i umożliwi dalsze działania z zakresu doboru moc paneli słonecznych.

W przypadku klasycznego domu jednorodzinnego można przyjąć zasadę, że na każde 100 PLN wydane na energię należy przeznaczyć ok. 2,5 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej. Zalecana moc paneli w przypadku  1 000 kWh energii zużytej rocznie wynosi 1,25 kWp. Są to ogólne założenia, które mogą zmieniać się w zależności od indywidualnego zapotrzebowania na prąd, kąta nachylenia terenu oraz odchylenia od południa.

– Jak widać, kwestia wyboru mocy paneli nie zawsze jest oczywista, a w celu osiągnięcia jak najbardziej ekonomicznego rezultatu należy skorzystać z porady fachowców – informuje pracownik firmy REMOR z Rzecza.

Pomiary i oględziny terenu pod instalację fotowoltaiczną

Przed wyborem instalacji należy dokonać oględzin i pomiarów terenu oraz przestrzeni dachowej. Często zdarza się bowiem, że inwestor chce pokryć całe zapotrzebowanie na energię, używając tylko paneli słonecznych, jednak powierzchnia działki jest niewystarczająca.

Przed wyborem typu paneli oraz ich mocy należy więc sprawdzić wymiary połaci dachowej i rozplanować ewentualne konstrukcje wsporcze na gruncie. Ważne także, aby przeanalizować obecność anten, drzew i słupów, które mogłyby zakłócić dopływ światła do paneli słonecznych.

Jeśli dach nie zapewnia wystarczającej powierzchni do instalacji wystarczającej liczby paneli, można zredukować ich ilość poprzez wybór mniejszej ilości elementów o większej mocy. W ten sposób można maksymalnie wykorzystać potencjał, który drzemie w instalacjach fotowoltaicznych i pozyskiwać duże ilości ekologicznej oraz ekonomicznej energii nawet na małych działkach.

Nowoczesne rozwiązania wykorzystują często także technikę instalacji na ścianach budynków, co umożliwia wykorzystanie całego potencjału i dobór mocy idealnej do rocznego zapotrzebowania w całym gospodarstwie lub instytucji i firmach.

Rate this post