Bywają sytuacje, kiedy to, z różnych zresztą powodów, pozbawieni zostajemy na dłuższy czas dostawy prądu. Są to raczej rzadkie przypadki, lecz w pewnych sytuacjach niosące spore problemy. Jeśli możemy bez szkody dla naszych zapasów w zamrażarkach przetrwać bez prądu nawet kilkanaście godzin w zwykłych mieszkaniach, to już gorzej jest tam, gdzie z różnych względów prąd jest potrzebny przez cały czas.

Agregat prądotwórczy dla domu

W naszym artykule skupimy się na agregatach prądotwórczych przeznaczonych dla indywidualnych gospodarstw domowych, pomijając zakłady przemysłowe, czy też takie instytucje jak szpitale, czy kliniki. Jeśli w wielkich firmach, z jakichś względów należy zapewnić ciągłe dostawy prądu, to odpowiednie zabezpieczenia to gwarantują. Podobnie jest z jednostkami szpitalnymi. Zdarza się wszakże tak, że i zwykłe domostwa muszą mieć pewność nieprzerwanych dostaw prądu. Najczęściej z takimi sytuacjami możemy spotkać się na wsi, co nie znaczy, że w mieście coś takiego nie może się zdarzyć. Można wyobrazić sobie np., że w jakimś miejskim domu znajduje się zasilana prądem aparatura podtrzymująca pewne funkcje życiowe chorej osoby. Mieszkańcy wsi w dużej części są rolnikami. Pewne formy działalności rolniczej także muszą mieć gwarancję stałych dostaw prądu. Dojarki, schładzarki mleka, inkubatory i inne tego typu urządzenia muszą działać nieprzerwanie. Krowy nie mogą czekać z dojeniem, a pisklęta nie mogą zmarznąć. Także w wymienionych tu przypadkach należy zabezpieczyć się przed niespodziewanymi przerwami w dostawach prądu poprzez zainstalowanie agregatu prądotwórczego. O tym, jak należy dobierać agregaty dla indywidualnych domostw, opowiedzieli nam specjaliści z wypożyczalni sprzętu budowlanego Ramirent.

Dobieranie właściwej mocy dla agregatu prądotwórczego przeznaczonego dla domu

Przysłowie mówi, że nie należy z armaty strzelać do wróbla. Agregat prądotwórczy przeznaczony dla domu lub do zainstalowania w jego pobliżu na ogół nie musi być bardzo wydajny. Obliczenie jego mocy nie jest zadaniem skomplikowanym. Należy po prostu zsumować moce wszystkich urządzeń, które muszą być zasilane prądem z agregatu. Ponieważ jednak pobierana przez takie urządzenia moc jest zazwyczaj większa niż ta, którą określa producent na tabliczce znamionowej, to do obliczonej sumy warto dodać jeszcze minimum 20%. Należy pamiętać, że:

  • z agregatu 3-fazowego można pobierać prąd jednofazowy, lecz o mocy nie większej niż 60% mocy nominalnej urządzenia,
  • w przypadku silników złączonych w gwiazdę zapotrzebowanie na moc będzie 3 razy większe, a przy silnikach połączonych w trójkąt będzie to 9 razy więcej, niż pokazują to tabliczki znamionowe,
  • przy silnikach z falownikami pobór mocy będzie większy o 50%.

Biorąc pod uwagę powyższe uwagi, każdy z pewnością potrafi samodzielnie obliczyć moc agregatu prądotwórczego, jaki będzie mu potrzebny. Jednakże zupełne inną grupę agregatów są te przystosowane do zasilania spawarek i tu lepiej będzie ewentualny zakup skonsultować z fachowcem lub też zaopatrzyć się w agregat zintegrowany ze spawarką.