Świeże powietrze w domu przyczynia się do lepszego samopoczucia i wpływa na koncentrację, jest decydujące w kwestii występowania infekcji i alergii. W związku z regularnym przekraczaniem norm stężenia substancji niebezpiecznych w powietrzu coraz częściej sięgamy po metody oczyszczania powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Jednym ze sposobów zapewnienia świeżego powietrza w domu jest montaż rekuperacji.

Rekuperacja a świeże powietrze w domu

Wentylacja pomieszczeń to istotny aspekt, który decydująco wpływa na jakość powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Tradycyjna wentylacja mechaniczna polega na wymianie powietrza pod wpływem różnić w jego gęstości i temperaturze. Zimne, świeże powietrze jest gęstsze i dostaje się do wnętrza za pośrednictwem nawiewników, jednocześnie wypierając ciepłe i rzadsze zużyte powietrze. Całkowite usunięcie powietrza jest możliwe dzięki kanałom i kominom wentylacyjnym. Niemniej jednak tradycyjne metody wentylacji powoli są wypierane przez bardziej zaawansowane technologie, takie jak rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna.

Rekuperacja działa na zasadzie wymuszonego obiegu powietrza poprzez system wentylatorów. Zużyte powietrze trafia do centrali, gdzie zamontowany jest wymiennik ciepła i oddaje ciepło napływającym, świeżym masom. W ten sposób ograniczone zostają straty ciepła w sezonie grzewczym, co jest dodatkowym atutem rekuperacji. Montażem rekuperacji zajmuje się firma Recohouse z Pruszkowa, która świadczy usługi z zakresu doradztwa, sprzedaży i wykonawstwa wentylacji.

Dlaczego warto mieć rekuperator?

Wentylacja grawitacyjna najintensywniej pracuje zimą, czyli w okresie, kiedy różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem a jego otoczeniem jest największa. Oznacza to duże straty ciepła, a więc konieczność intensywniejszego ogrzewania. Z kolei wentylacja nawiewno-wywiewna zapewnia optymalną wymianę powietrza przez cały rok, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Dzięki rekuperacji możliwe jest zapewnienie świeżego i wolnego od zanieczyszczeń powietrza w budynku bez strat ciepła.

Wilgotne lub suche powietrze przyczyniają się do rozwoju wielu schorzeń. Wynikają najczęściej z nieprawidłowego obiegu powietrza, którym towarzyszy także skraplanie się pary wodnej na oknach i ścianach. Zanieczyszczenia związane ze smogiem przedostają się do wnętrz budynków, wpływając na zdrowie mieszkańców. Rozwiązaniem tych problemów jest rekuperator, który nawiewając świeże powietrze do budynku, jednocześnie je filtruje.

Rate this post