Rolety tekstylne to przesłony okienne, które cieszą się sporą popularnością. Takie rozwiązanie okazuje się bardzo funkcjonalne, ale przede wszystkim dobrze się prezentuje. Dodatkowym plusem jest także możliwość wyboru dowolnej kolorystyki, dzięki czemu rolety pasują praktycznie do praktycznie każdej aranżacji wnętrza. Problemem może jednak okazać się ich prawidłowe czyszczenie. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Czyszczenie rolet tekstylnych – na sucho czy na mokro?

Różnice pomiędzy klasycznymi roletami aluminiowymi a tekstylnymi polegają przede wszystkim na materiale wykorzystanym do ich produkcji. To z kolei determinuje ich sposób czyszczenia. O ile tradycyjne przysłony można szybko przemyć wilgotną szmatką, pozbywając się w ten sposób zanieczyszczeń, o tyle w przypadku rolet tekstylnych jest to całkowicie zabronione.

Specjalista z firmy produkcyjno-usługowej DARIO zauważa: Użycie wody do czyszczenia rolet tekstylnych mogłoby wpłynąć na ich uszkodzenie, a także parametry techniczne. Materiał, z którego się je wykonuje, pokryty jest specjalną warstwą. Ta ma na celu zbudowanie ochrony przed rozwijaniem się bakterii czy gromadzeniem roztoczy. Co więcej, chroni ona przed zawilgoceniem i większymi zabrudzeniami. Stosując wodę, generuje się więc bardzo duże ryzyko naruszenia tej warstwy ochronnej i utraty wszystkich wspomnianych właściwości – podkreśla.

Jakie metody najlepiej sprawdzają się przy czyszczeniu rolet tekstylnych?

Przede wszystkim warto zauważyć, że absolutną podstawą, jeżeli chodzi o utrzymanie rolet tekstylnych w dobrym stanie, jest regularne usuwanie kurzu z ich powierzchni, tak, aby nie doprowadza do większych zanieczyszczeń. Kurz można usuwać z rolet na trzy sposoby, pamiętając przy tym o zachowaniu ostrożności. Najlepiej sprawdza się oczyszczanie przy pomocy:

  • suchej szmatki z mikrofibry,
  • specjalnej szczotki do kurzu,
  • odkurzacza.

Chociaż ostatnia z wymienionych opcji jest najszybsza i przynosi najlepsze efekty, to jednak warto zachować przy niej szczególną ostrożność. Zbyt duża moc i nieprawidłowe przyłożenie końcówki do rolety może wpłynąć na jej uszkodzenie.

Rate this post