Pojemniki z plastiku cechują się niespotykaną wytrzymałością. Jednocześnie są lekkie i stosunkowo tanie, co zmniejsza koszty związane z transportem oraz produkcją. Dlatego są szeroko stosowane w wielu odmiennych branżach przemysłu. Znajdują zastosowanie także w mieszkaniach i biurach, przede wszystkim jako opakowania na żywność, kuwetki na dokumenty lub pudełka do przechowywania. Dlatego przyjrzyjmy się bliżej, jak o nie dbać.

Jak dbać o plastikowe pudełka na jedzenie?

Opakowania plastikowe są najczęściej wykorzystywane jako pudełka na jedzenie. Wszystko ze względu na szeroki wybór kształtów i rodzajów, dzięki czemu pojemnik z łatwością można dopasować do rodzaju żywności. Do tego opakowania są wykonane z wytrzymałych materiałów, można je łatwo czyścić, dezynfekować, a także przetrzymywać w różnych temperaturach bez utraty ich właściwości. Co ważne, pojemniki na żywność są wykonywane z tworzyw obojętnych fizjologicznie, a więc są bezpieczne!

Jak już wspomnieliśmy, z łatwością można je czyścić, a także dezynfekować i to w różnych temperaturach. Dlatego o pojemniki z plastiku należy dbać tak samo, jak o inne akcesoria przeznaczone do kontaktu z żywnością. Jeśli na opakowaniu znajduje się informacja o możliwości mycia w zmywarce, możemy je tam wrzucić bez obaw. W innym przypadku należy użyć wody z detergentem, choć uważajmy, by do mycia nie używać szorstkich gąbek lub tzw. druciaków.

Jak dbać o kuwetki plastikowe lub pudełka do przechowywania?

Kuwetki na dokumenty, dostępne m.in. u producenta opakowań z tworzyw sztucznych firmy Conus są narażone przede wszystkim na kurz. Dlatego raz na jakiś czas dobrze jest przetrzeć je miękką ściereczką, a jeśli tego wymagają umyć wodą z płynem do mycia naczyń. Ze względu na to, że takie kuwetki stoją zazwyczaj w widocznym miejscu, zadbajmy też o to, aby nie stały w słońcu. Większość tworzyw sztucznych starzeje się pod wpływem promieniowania UV oraz staje się krucha. Schowanie ich w cień sprawi, że zachowają swoje właściwości przez długi czas.

Podobnie dbamy o różnorodne plastikowe opakowania do przechowywania, nawet jeśli znajdują się w zamkniętej szafie. Raz na jakiś czas dobrze jest przetrzeć je z kurzu, a jeśli przechowywane są w nich np. buty, oczyścić także wewnątrz. Drobinki piasku mogą bowiem spowodować nieestetyczne zarysowania. I choć plastik jest tworzywem niezwykle wytrzymałym, pod wpływem dużych obciążeń może ulec uszkodzeniu, a pudełka mogą pęknąć. Dlatego dobrze jest nie stawiać ciężkich pudeł jednych na drugich i nie kłaść niczego na pokrywkach.

Rate this post