O płytki tarasowe trzeba dbać w należyty sposób. Niezależnie od tego, czy posiadamy tarasy wyłożone płytkami z betonu, gresu, klinkieru bądź betonu naturalnego – wszystkie powinny być dokładnie czyszczone oraz konserwowane. Dzięki dopasowanym zabiegom pielęgnacyjnym, płytki utrzymają swój estetyczny urok i nie ulegną szybkiemu zużyciu. W jaki sposób dbać o płytki tarasowe, aby cieszyły się nienaganną kondycją przez długi czas?

Preparaty do czyszczenia płytek

O czyszczeniu płytek tarasowych należy pamiętać przez większą część roku – od wiosny do jesieni, kiedy przydomowe podwórze jest szczególnie mocno eksploatowane. W konserwacji pomagają specjalne środki czystości w postaci detergentów. W sprzedaży znajdziemy wiele tego typu produktów, dedykowanych konkretnym typom nawierzchni (beton, gres, kamień naturalny, klinkier). Trzeba zadbać o wybór tego odpowiedniego, a następnie precyzyjnie rozprowadzić go po tarasie, uwzględniając wszystkie możliwe zakamarki. Jeśli część płytek tarasowych jest zasłonięta przez meble i roślinność, należy ją przesunąć na czas czyszczenia.

Domowe sposoby czyszczenia

Pewną alternatywę dla detergentów stanowią domowe preparaty. Jako środek czystości do usunięcia kurzu, pyłu i drobnych zabrudzeń może posłużyć woda z dodatkiem amoniaku, rozprowadzana za pomocą ściereczki bądź mopa. Tak wyczyszczoną powierzchnię pokrywa się niewielką warstwą pasty – całość daje naprawdę zadowalający rezultat. Wśród dość ciekawych domowych receptur warto też wymienić połączenie wody i mydła w płynie (podłoga łupkowa) oraz wody z amoniakiem i krochmalem (czyszczenie płyt cementowych).

Metody pielęgnacji fug

Przy czyszczeniu należy zwracać uwagę nie tylko na powierzchnię płytek tarasowych, ale też łączenia między nimi. Istnieją specjalne środki do czyszczenia fug, choć i w tym przypadku można stosować niektóre domowe sposoby. Udowodnioną skuteczność daje m.in. ocet oraz połączenie sody z sokiem z cytryny. Wyjątkowo uciążliwy brud da się usunąć przy pomocy papieru ściernego. Przy takich pracach należy jednak zachować ostrożność, aby nie zniszczyć całej powierzchni płytek. Jeżeli nie mamy wprawy, lepiej sięgnąć po dedykowane preparaty.

Impregnacja płytek tarasowych

Płytki tarasowe z klinkieru, betonu i kamienia naturalnego trzeba odpowiednio zabezpieczyć.

W tym celu wykonuje się impregnację, która zabezpiecza całą powierzchnię tarasu przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych; mrozem, plamami czy wykwitami. Najrozsądniej zaopatrzyć się w impregnaty do konkretnego materiału – objaśnia przedstawiciel salonów Argo, polskiej sieci oferującej szeroki asortyment elementów wykończeniowych dla domu.

Środek impregnujący ma właściwości penetrujące, tzn. przenika głęboko do płytek. Z uwagi na to, przed jego nałożeniem należy dokładnie oczyścić płytki z zabrudzeń – tak, jak zostało to opisane wcześniej. Zaimpregnowane i oczyszczone płytki będą wolne od zabrudzeń, plam tłuszczu, glonów czy mchu, prezentując się w pełni zadowalająco pod względem wizualnym.

[avg] ([per]) [total] vote[s]