Okna drewniane od wielu lat uchodzą za symbol luksusu. Decydując się na tego typu okna, należy jednak pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu w fazie budowy i następnych etapach użytkowania, aby zniwelować niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się nimi przez dziesięciolecia. Jak zatem należy dbać o okna drewniane w fazie budowy?

Oryginalne zabezpieczenia

Fabrycznie nowe okna drewniane są na ogół zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Jednak i tak wymagają one szczególnej pielęgnacji. Szczególnie narażone na uszkodzenia i zniszczenie są okna pokryte powłokami transparentnymi. W przypadku ościeży pokrytych farbą kryjącą sprawa jest nieco łatwiejsza. Okna należy przede wszystkim regularnie myć i czyścić z zalegającego na nich kurzu. Nie wolno przy tym wykorzystywać środków zawierających w swoim składzie amoniak, gdyż ten może szybko uszkodzić lakier. Lepiej postawić na zwykłą wodę z domieszką płynu do mycia naczyń.

Mleczka i pasty konserwujące

Ramy wykonane z drewna można dodatkowo zabezpieczyć specjalnym mleczkiem konserwującym lub pastą przeznaczoną do pielęgnacji naturalnego drewna. Środki tego rodzaju można dzisiaj znaleźć w zasadzie w każdym większym sklepie. Preparaty nakłada się na ramy okna za pomocą miękkiej ściereczki bawełnianej. Nie powinno się jednak tego robić przy dużym nasłonecznieniu oraz przy ujemnych temperaturach. Warto także nieco uwagi poświęcić okuciom okiennym, które również wymagają czyszczenia. Dodatkowo można je nasmarować i naoliwić. Wszystkie skręty powinny być zawsze dobrze dokręcone.

Regularny przegląd powłoki  lakierniczej

Po zakończeniu budowy trzeba oczywiście zrobić dokładny przegląd okien. W przypadku modeli wykonanych z drewna, jak na przykład uznanych okien firmy Wiktorczyk, kluczowe znaczenie ma stan powłoki lakierniczej pokrywającej ich ramy. To bowiem ona w dużej mierze decyduje o estetyce całego okna, która musi być nienaganna. Okna przez cały czas są tymczasem narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Drobne otarcia i zadrapania są więc zjawiskiem zupełnie normalnym. Jeśli już pojawiły się, wystarczy uszkodzoną powierzchnię delikatnie wygładzić za pomocą papieru ściernego, a następnie pokryć ją odpowiednią powłoką malarską. Co ciekawe, nie trzeba od razu malować całej ramy. Wystarczy jedynie zająć się zniszczonym fragmentem, oczywiście o ile dysponuje się odpowiednim odcieniem lakieru do drewna.

[avg] ([per]) [total] vote[s]