Meble tapicerowane wyróżnia szereg zalet – mają wiele kolorów, miękkie wykończenie, dużo uroku i przede wszystkim są łatwe w pielęgnacji. Choć może wydawać się inaczej, czyszczenie materiału nie sprawia większych trudności, trzeba jednak wiedzieć, jak robić to w odpowiedni sposób. Oto krótki poradnik, który podpowie Ci, jak w pełni zadbać o swoje wyposażenie.

Na każdym komplecie wypoczynkowym po jakimś czasie mogą pojawić się różne zabrudzenia. Plamy z kawy, sosu pomidorowego bądź odrobina kleju w sztyfcie, który wypadł z niesfornej, dziecięcej dłoni należy sprzątnąć jak najszybciej. Zdarza się jednak, że jedne zanieczyszczenia schodzą lepiej od drugich lub w ogóle nie wiadomo, jak „się zabrać” do pielęgnacji. Istnieje jednak kilka sztuczek pozwalających na możliwie prędkie i skuteczne odświeżenie kanapy czy ulubionego fotela, ale najważniejszą rolę odgrywa tutaj systematyczność.

Pielęgnacja mebli tapicerowanych 

Podstawowy aspekt pielęgnacji „wypoczynków” to regularne usuwanie kurzu, włosów i sierści pupili za pomocą odkurzacza – dzięki temu meble tapicerowane lepiej się prezentują oraz są bardziej higieniczne (sprząta się również znajdujące się tam roztocza). Z czasem kolory kanap pomimo wszystko mogą pobladnąć, dlatego warto pamiętać o czyszczeniu na mokro. Należy wybierać detergenty ściśle przeznaczone do prania podobnego materiału, a nawet tego rodzaju wyposażenia (są to zazwyczaj różnorodne szampony).

Do mycia tapicerki można użyć szczoteczki o bardzo miękkim włosiu bądź ściereczki, a także odkurzacza lub innego urządzenia, które ściągnie wilgoć po zakończonej pracy. Konieczne jest jednak sprawdzenie, czy wybrany sprzęt może mieć kontakt z wodą. Trzeba też uważać, aby nie użyć zbyt dużej ilości płynów – nie można dopuścić do kompletnego przemoczenia mebli. Zestawy wypoczynkowe i podobne wyposażenie nie należy również suszyć na bezpośrednim słońcu, co jest często podkreślane przez wielu producentów (np. Fabrykę Mebli Meblar).

Światło naturalne a wygląd mebli tapicerowanych 

Nadmierne nasłonecznienie może mieć negatywny wpływ na delikatny materiał kanap i foteli. Z tego powodu nie powinno się pozostawiać świeżo wyczyszczonego, wilgotnego wyposażenia w pełnym świetle. Podobnie działa niewłaściwe ustawienie zestawu wypoczynkowego. Meble tapicerowane przebarwiają się przez padające na nie promienie, przez co na ich powierzchni mogą pojawić się jaśniejsze lub ciemniejsze plamy (w zależności od rodzaju i koloru materiału). Warto pamiętać, aby je odpowiednio rozmieścić oraz nie przyspieszać niepotrzebnie schnięcia.