Kanapa w salonie, komplet wypoczynkowy czy narożnik w sypialni mogą stanowić prawdziwą ozdobę każdego wnętrza. Meble tapicerowane pod wpływem intensywnej eksploatacji jednak mocno się brudzą i niszczą. Plamy z wina, jedzenia czy długopisu, sierść psa i kota lub kurz sprawiają, że tapicerka musi być poddana gruntownemu praniu lub wymianie. Jak więc dbać o meble tapicerowane, aby jak najbardziej wydłużyć ich żywotność?

Pielęgnacja i odkurzanie mebli tapicerowanych

Pielęgnacja mebli tapicerowanych polega głównie na ich regularnym czyszczeniu. Meble wykonane ze skóry powinny być także zaimpregnowane, aby zabezpieczyć materiał przed pękaniem. Niedopuszczalne jest, aby plamy zostały na tapicerce na wiele dni, ponieważ z biegiem czasu coraz trudniej będzie ją usunąć.

Według eksperta z firmy MEBLES: W materiałach tapicerowanych zbiera się także ogromna ilość kurzu, w którym żyją roztocza. Z tego powodu niezbędne jest regularne odkurzanie tapicerki, aby zachować higieniczność materiału i jego wypełnienia. Do odkurzania mebli tapicerowanych z kurzu i sierści wystarczy podstawowa szczotka z rurą ssącą. Dodatkowo, aby utrzymać tkaninę obiciową w czystości, można ją czyścić ręcznie przy użyciu miękkiej szmatki.

Czyszczenie mebli tapicerowanych

Codzienna eksploatacja mebli tapicerowanych wiąże się z tym, że tapicerka może się ubrudzić. W takiej sytuacji należy wykonać mycie lub pranie, w zależności od tego, z jakiego materiału wykonany jest mebel. W przypadku skóry ekologicznej, czyszczenie powinno się wykonywać przy użyciu lekko wilgotnej ściereczki oraz szarego mydła lub specjalnych środków do czyszczenia skór ekologicznych. Ekoskórę odkurza się miękką szmatką, a suche zabrudzenia można usunąć przy pomocy bawełnianej szmatki.

Do usuwania zabrudzeń mokrych powinno się natomiast zastosować dobrze absorbujący materiał. Ekoskóry nie powinno się myć płynem do naczyń, mydłem w płynie, wybielaczem, rozpuszczalnikiem i tym podobnymi płynami.

Łóżka tapicerowane z materiałów tkanych powinno się czyścić przy użyciu nasadki czyszczącej do tapicerki, którą podłącza się do odkurzacza lub ręcznie przy pomocy miękkiej szczotki z naturalnego włosia. Tkanin meblowych nie można czyścić chemicznie, ani preparatami, które zawierają alkohol lub rozpuszczalnik.

Tkaniny szenilowe bez podkładu lateksowego można prać w pralce lub ręcznie, jednak należy to robić w niskiej temperaturze lub chemicznie. Do czyszczenia wielowarstwowych tkanin typu flok można natomiast wykorzystać odkurzacz lub miękką szczotkę.

W przypadku mebli tapicerowanych ze skór naturalnych należy postępować jeszcze inaczej. Ich odkurzanie należy wykonywać co tydzień, a co pół roku lub co kwartał trzeba wyczyścić całkowicie tapicerkę szmatką lub gąbką z użyciem specjalistycznych preparatów przeznaczonych do mycia i konserwacji skóry.

Rate this post