Instalacja gazowa, niegdyś nowinka techniczna, jest dziś powszechną i łatwo dostępną alternatywą dla benzyny. Jednak aby instalacja LPG służyła nam długo i wydajnie, a koszty eksploatacji samochodu rzeczywiście były niższe, należy o nią regularnie i w odpowiedni sposób dbać. Na co zwrócić uwagę, o czym pamiętać i w jaki sposób jeździć, aby dbać o dobry stan instalacji LPG?

Regularne serwisy

O część rzeczy możemy zadbać oczywiście sami, ale niektóre czynności należy koniecznie zostawić odpowiednio wyszkolonym mechanikom i serwisom. Dokonują oni precyzyjnych i bezpiecznych przeglądów, a w razie wykrycia usterek dysponują wiedzą i narzędziami potrzebnymi do ich naprawy i zabezpieczeniu instalacji przed kolejnymi usterkami. Wymieniają oni także zużyte części na nowe oraz zestrajają parametry tak, aby cały układ pracował sprawnie, płynnie i wydajnie – są to rzeczy, których nie jesteśmy w stanie wykonać w garażu czy nawet w domowym warsztacie. Warto przy tym zwrócić uwagę, aby dokonywać przeglądów i napraw w porządnych warsztatach, w których pracownicy odbyli certyfikowane szkolenia – kiepski warsztat i przypadkowy, niedoświadczony mechanik może nawet nie tylko nie naprawić usterki, ale wręcz jeszcze bardziej jej zaszkodzić nieumiejętnym rozkręceniem i skręceniem oraz ją rozkalibrować, przez co będziemy musieli zapomnieć o ekonomicznej jeździe – która jest przecież istotą instalacji LPG.

Jak samodzielnie zadbać o instalację LPG?

Są oczywiście czynności, które możemy wykonać sami. Niektóre z nich nie wymagają rozbierania auta, a inne ograniczają się do drobnych napraw, możliwych do wykonania w domowym garażu lub tanio i szybko u każdego mechanika. Do takich czynności należy m.in. regularna wymiana filtra powietrza, filtrów LPG: fazy lotnej i ciekłej czy też utrzymywanie odpowiedniego poziomu i jakości płynu chłodzącego – niewłaściwy poziom może bowiem spowodować zamrożenie reduktora. Bardzo ważna jest też kontrola i wymiana świec zapłonowych – w instalacjach LPG układ zapłonowy poddawany jest  większym obciążeniom, dlatego świeca może zużywać się szybciej.

Jak jeździć samochodem z instalacją gazową?

Zasadnicze znaczenie w codziennym użytkowaniu samochodu „na gaz” ma także to, jak prowadzimy samochód, jakiej instalacji używamy i co tankujemy. Różne legendy na temat jakości paliwa w Polsce niestety nie biorą się znikąd – paliwo na rodzimych stacjach jest zauważalnie gorsze od tych w np. Skandynawii czy w Niemczech. Dlatego tym bardziej ważne jest, aby nie wlewać gazu z niepewnego źródła, podejrzanie taniego czy na stacji, która już na pierwszy rzut oka nie spełnia norm jakości. Podobnie jest z samymi instalacjami – zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest zlecić montaż instalacji sprawdzonemu warsztatowi, takiemu jak na przykład te rekomendowane przez Optima – możemy być wtedy pewni jej jakości i wydajności, a w razie problemów mamy zapewniony odpowiedni serwis.

[avg] ([per]) [total] vote[s]