Jednym z najważniejszych elementów leczenia wady zgryzu jest przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Podczas noszenia aparatu ortodontycznego czyszczenie zębów jest jednak nieco trudniejsze i wymaga zastosowania innych metod i innych akcesoriów, m.in. szczoteczek do czyszczenia aparatu. W naszym artykule dokładnie opisujemy zasady higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatu na zęby.

Trudności w czyszczeniu zębów podczas noszenia aparatu

Dokładne oczyszczenie zębów podczas noszenia aparatu ortodontycznego, zwłaszcza na początku, może sprawiać dużo trudności. Umieszczone na zębach zamki i łuki tworzą bowiem wiele trudnodostępnych miejsc oraz komplikują czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Tymczasem dopuszczenie do tego, że na naszych zębach i na aparacie pozostawimy na dłużej jakiekolwiek resztki pokarmu bardzo szybko spowoduje powstanie próchnicy, stanów zapalnych dziąseł oraz brzydkiego zapachu z ust. Z tego względu, pomimo powstałych trudności, powinniśmy przykładać bardzo dużo uwagi do higieny jamy ustnej. W jaki sposób to robić?

Wybór właściwych akcesoriów do mycia zębów

Zacznijmy od podstaw, czyli od wyboru właściwych akcesoriów do mycia. Podczas noszenia aparatu ortodontycznego, z racji tego że sam aparat już podrażnia szkliwo, powinniśmy wybierać szczoteczki z miękkim włosiem. Dobrym wyborem będzie zdecydowanie się na szczoteczkę elektryczną, ponieważ wiele modeli ma możliwość dostosowania trybu pracy do potrzeb osób z aparatem na zęby. Mały rozmiar oraz delikatność końcówek niektórych urządzeń znacznie ułatwia dotarcie do trudnodostępnych miejsc.

Bardzo dobrym wyborem będzie również zakupienie jednopęczkowej szczoteczki manualnej za pomocą której będziemy mogli dokładnie wyczyścić miejsca, do których nie dotrzemy przy użyciu szczoteczki elektrycznej. To jednak nie wszystkie rozwiązania.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, dentysta z Kliniki Stomatologicznej ES DENTICA w Tychach:

Bardzo ważnym elementem higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego jest stosowanie szczoteczek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Takie szczoteczki mogą mieć różną budowę, różną długość i sposób osadzenia włosia oraz długość i kształt rękojeści. Trzeba pamiętać że nosząc aparat mamy utrudnioną możliwość stosowania nici dentystycznych. Takie szczoteczki bardzo dobrze je zastąpią.

Jak i ile razy dziennie czyścić zęby nosząc aparat?

Częstotliwość mycia zębów podczas noszenia aparatu ortodontycznego w zasadzie nie różni się od tego, jak często powinniśmy myć żeby nie będąc podczas leczenia wady zgryzu. Są jednak momenty w trakcie dnia, kiedy powinniśmy zwiększyć intensywność przeprowadzanych zabiegów, z racji tego ze jesteśmy w domu i mamy możliwość zastosowania wszystkich niezbędnych akcesoriów. Zęby powinniśmy więc myć:

  • Rano po przebudzeniu. W tym momencie konieczne jest bardzo dokładne umycie zębów, ponieważ przez noc na zębach mogło nagromadzić się dużo płytki nazębnej.
  • Po śniadaniu i po obiedzie. Krótkie mycie w celu pozbycia się resztek pokarmu.
  • Po powrocie po całym dniu do domu. Dokładne mycie zębów w celu pozbycia się płytki, która nagromadziła się na zębach przez cały dzień.
  • Przed snem. Dokładne mycie zębów i aparatu wraz z zastosowaniem płynu do płukania jamy ustnej.