Firanki są wykonane z wyjątkowo delikatnych i bardzo cienkich tkanin. Z biegiem czasu na włóknach stopniowo osadzają się kurz i inne zabrudzenia niepostrzeżenie unoszące się w powietrzu. Z uwagi na delikatność firanek obchodzenie się z nimi jest szczególnie trudne. Jak zadbać o firanki, aby były zawsze czyste, pięknie ułożone i efektowne? Poznaj sprawdzone sposoby prania i pielęgnowania firanek.

Delikatne i skuteczne pranie firan

Szczególnie dużo zabrudzeń gromadzi się na firankach kuchennych. W tym pomieszczeniu podczas gotowania powstaje dużo pary, w której unoszą się drobiny tłuszczu osiadające na firankach. Co zrobić, aby pozbyć się tłustego nalotu? Podpowiada specjalistka z firmy Tendina:

Jeżeli firanki są mocniej zabrudzone, można poprzedzić właściwe pranie namaczaniem. Żeby to zrobić, sięgamy po miskę i rozpuszczamy w wodzie płyn do mycia naczyń. Płyn świetnie radzi sobie z tłuszczem na naczyniach, więc usunie też ten z firanek. Dzięki namaczaniu pranie będzie znacznie skuteczniejsze, a firanki idealnie czyste.

Jeżeli chcemy, aby nasze firanki olśniewały, najlepiej stosować do prania specjalnie przeznaczone do tego proszki i płyny. Dość dobrze sprawdzą się także zwykłe preparaty do białych ubrań. Przed włożeniem do pralki firanki należy złożyć – dzięki temu po wyciągnięciu z bębna nie będą pogniecione.

Samo pranie powinno być jak najdelikatniejsze. Temperatura nie wyższa niż 40˚C i jak najwolniejsze obroty to przepis na żywotność firanek. W miarę możliwości należy też spowolnić wirowanie lub z niego zrezygnować. Niektóre pralki pracują w specjalnym trybie przeznaczonym właśnie do firanek.

Pachnące i pięknie układające się firany

Jeżeli chcemy mieć zawsze piękne firanki, które układają się w efektowny sposób, możemy wypłukać je w soli do firan lub krochmalu. Dodatkową zaletą tego sposobu jest to, że tak przygotowane firanki trudniej przyjmują zabrudzenia. Dzięki temu nie będziemy musieli prać ich tak często.

Po wszystkim przychodzi czas na ostatnie płukanie w bębnie pralki. Cały czas trzeba pamiętać o delikatności – firanki nie lubią szarpania. Warto dodać płyn do płukania w zapachu, który lubimy. Na koniec delikatnie prasujemy tkaninę zgodnie z kierunkiem włókien. Temperatura powinna być dostosowana do materiału. Dobrze jest zacząć od najniższej i potem ostrożnie ją zwiększać w razie potrzeby. Bardzo delikatne tkaniny możemy prasować samą parą, bez kontaktu ze stopą żelazka. W tym celu rozwieszamy firankę.

Za taką troskę i poświęcony czas te okienne ozdoby odwdzięczą się nienagannym wyglądem, doskonałym kształtem oraz przedłużoną trwałością. W całym domu rozejdzie się przyjemny zapach świeżości.