Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie użytkowanie oraz właściwa konserwacja przedłużają życie każdego sprzętu. Dotyczy to również drukarek – zarówno tych mocno eksploatowanych na co dzień w biurach, jak i urządzeń wykorzystywanych w warunkach domowych. Pojawia się zatem pytanie, co robić, aby nasza drukarka służyła jak najdłużej i bezawaryjnie?

Po pierwsze dobra lokalizacja

Po zakupie sprzętu – niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na drukarkę atramentową, czy laserową, pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest ustawienie go w dobrym miejscu. Co to oznacza w praktyce?

Jak wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Offishop, która zajmuje się sprzedażą drukarek: Przede wszystkim drukarka musi stać w miejscu, w którym podłoże jest równe, a wszystkie krawędzie naszego urządzenia mogą się na nim swobodnie opierać. Ponadto sprzęt nie powinien być narażony na negatywne działanie promieni słonecznych oraz wilgoci. Wysokie temperatury powietrza, podobnie jak ich nagłe zmiany, w połączeniu z nadmierną wilgotnością bardzo niekorzystnie wpływają tak na samo urządzenie, jak i jego materiały eksploatacyjne. W efekcie mogą pojawiać się problemy typu zbyt jasny druk, ubytki w druku czy zacinanie się papieru. Jeśli wybraliśmy drukarkę laserową, pamiętajmy również o tym, aby ustawić ją w pozycji, która będzie pozwalała na swobodny przepływ powietrza, a tym samym na skuteczne chłodzenie modułu utrwalania druku.

Po drugie zabiegi konserwacyjne

Współczesny sprzęt z reguły sam nas informuje o tym, kiedy przychodzi czas na konserwację. Po otrzymaniu takiego komunikatu nie lekceważmy go, może to bowiem prowadzić do występowania nieprawidłowości w druku lub trwałych uszkodzeń drukarki.

Podstawą konserwacji wszystkich drukarek jest ich systematyczne czyszczenie. W tym celu możemy zwrócić się do serwisu lub przeprowadzić taki zabieg samodzielnie. Nie wymaga on bowiem ani specjalnych umiejętności, ani skomplikowanych narzędzi. Nie zapominajmy tylko o tym, aby w równym stopniu dbać o jej obudowę i wnętrze. A najlepsze, bo skuteczne i bezpieczne metody to te najprostsze. Nasze urządzenie bez problemu wyczyścimy suchą szmatką z mikrofibry lub przy użyciu łatwo dostępnych antystatycznych chusteczek. Zaopatrzmy się także w sprężone powietrze, przy pomocy którego, oprócz klawiatury komputera, będziemy mogli pozbyć się nagromadzonego wewnątrz naszego urządzenia kurzu.

Po trzecie właściwa eksploatacja

Jeśli chcemy, aby drukarka służyła nam długo i bezproblemowo, musimy korzystać z odpowiednich materiałów eksploatacyjnych. Pamiętajmy, żeby zarówno tonery, jak i tusze zawsze były kompatybilne z naszym urządzeniem. W przypadku drukarek, które jeszcze są objęte gwarancją producenta, najlepszym rozwiązaniem będą oryginalne produkty, dedykowane konkretnym modelom i markom. W przypadku starszego sprzętu sprawdzą się i zamienniki, dostępne do urządzeń wielu firm, a w tym takich jak HP, Canon czy Brother. Decydując się na taki zakup, wybierzmy jednak sprawdzonego sprzedawcę.

O czym jeszcze warto wiedzieć? Zachowajmy czujność i pilnujmy poziomów kartridży oraz tonerów – nie mogą on spaść do poziomu 0. W ten sposób unikniemy awarii sprzętu wywołanych zaschniętą głowicą. Dodatkowo w przypadku drukarek laserowych problem zeschniętej głowicy często występuje w czasie, gdy urządzenie nie jest używane. W celu uniknięcia takiej sytuacji wystarczy, że mniej więcej raz na dwa tygodnie wydrukujemy kilka stron.