Domowa klimatyzacja to urządzenie, na które jeszcze niedawno nie każdy mógł sobie pozwolić. Obecnie jednak stała się ona jednym z elementów podstawowego wyposażenia domów jednorodzinnych i dzięki niej możemy skutecznie obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń w upalne dni, czyniąc przebywanie w nich komfortowym. Aby jednak móc w pełni wykorzystywać jej możliwości, należy wiedzieć, jak dbać o domową klimatyzację.

Dlaczego dbanie o klimatyzację w domu jest takie ważne?

Domowa klimatyzacja, szczególnie jeśli została podłączona przez doświadczonych fachowców, jest urządzeniem niemal bezobsługowym. Jednak jak każde inne urządzenie, wymaga ona czyszczenia oraz regularnego serwisowania. Każdy klimatyzator zawiera specjalny filtr służący do usuwania zanieczyszczeń, znajdujący się tuż przed miejscem wylotu powietrza. Osadzające się na nich kurz, różne bakterie i drobnoustroje oraz zanieczyszczenia są niebezpieczne nie tylko dla samego urządzenia, ale i dla naszego zdrowia. Wynikiem zaniedbań mogą być zatem problemy zdrowotne spowodowane oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem, jak schorzenia płuc czy podrażnienia dolnych dróg oddechowych, co w przypadku alergików czy osób chorujących na astmę może być szczególnie niebezpieczne.

Ponadto zanieczyszczenia gromadzące się w klimatyzatorze powodują spadek jego wydajności, wzrost kosztów eksploatacyjnych oraz realne ryzyko awarii urządzenia, narażając nas tym samym na dodatkowe koszty związane z naprawą czy wymianą klimatyzatora. Należy więc systematycznie dbać o domową klimatyzację, nie czekając, aż zacznie ona hałasować podczas pracy, wydzielać nieprzyjemny zapach lub przestanie chłodzić pomieszczenia tak efektywnie, jak dotychczas – zaznacza nasz rozmówca z hurtowni Hurt Klima w Sosnowcu.

Serwisowanie domowej klimatyzacji

Regularne przeglądy, konserwacja i serwisowanie domowej klimatyzacji są podstawą jej prawidłowego funkcjonowania. Serwisowanie klimatyzacji należy przeprowadzać co najmniej 2 razy w roku, w okresie zimowo-wiosennym oraz jesienno-zimowym. Podczas serwisu specjaliści oceniają stan filtrów, ilość czynnika chłodzącego, szczelność klimatyzatora, sterowniki, parownik, połączenia układów, mocowanie klimatyzacji, instalację czy przewody. Ponadto profesjonalny serwis klimatyzacji domowej obejmuje jej czyszczenie, odgrzybianie oraz dezynfekcję – każda z powyższych czynności gwarantuje bezpieczne korzystanie ze sprawnie działającego urządzenia. Wszelkie zdiagnozowane przez fachowców nieprawidłowości powinny być zgłoszone właścicielowi klimatyzacji oraz natychmiast usunięte, aby nie narażać jej użytkowników na pogorszenie zdrowia oraz samej klimatyzacji na całkowite uszkodzenie. Serwisowanie domowej klimatyzacji należy bezwzględnie powierzyć doświadczonym profesjonalistom, którzy doskonale znają się na posiadanym przez nas urządzeniu, a do jego konserwacji używać będą tylko atestowanych i skutecznych środków chemicznych.

Co możemy zrobić sami dla domowej klimatyzacji?

W okresie między poszczególnymi serwisami sami również możemy zadbać o należyty stan domowej klimatyzacji. Do zadań użytkowników klimatyzacji należy dbałość o czystość filtrów wstępnych, na których przede wszystkim osadzają się zanieczyszczenia. Dostęp do nich jest stosunkowo łatwy, ponieważ zazwyczaj znajdują się one za otwieraną klapą z przodu bądź u góry. Aby skutecznie oczyścić filtr klimatyzatora, wystarczy użyć odkurzacza lub delikatnie go umyć pod bieżącą wodą, wykorzystując do tego gąbkę. To, jak często należy to robić, zależy w dużej mierze od tego, jak intensywnie użytkujemy klimatyzację – latem, w okresie upałów, warto kontrolować stan filtra średnio co 2 tygodnie, jednak gdy upały się kończą, można tę czynność wykonywać rzadziej. Możemy także czyścić panel zewnętrzny klimatyzatora oraz wloty i wyloty powietrza, używając do tego miękkiej i suchej ściereczki czy letniej wody. Warto pamiętać także, że wszelkie zaobserwowane przez nas nieprawidłowości w funkcjonowaniu urządzenia lub jakichkolwiek wątpliwości, powinny być pilnie zgłaszane serwisowi.

Rate this post