Czyszczenie mebli tapicerowanych nie należy do najprostszych czynności. A jednak z odpowiednią wiedzą zadbasz o wygląd gustownych foteli czy kanapy, nie uszkadzając ich powłok. Niektórzy rezygnują z marzenia o pięknych tapicerowanych meblach w salonie, ponieważ obawiają się problemów związanych z pielęgnacją wyposażenia. Sprawdź, jak czyścić meble tapicerowane, aby ich nie uszkodzić?

Jak dbać o meble tapicerowane?

Meble tapicerowane mogą się kojarzyć ze zjawiskowymi fotelami lub kanapami, które tworzą we wnętrzu wyjątkowy klimat. Niestety dla wielu osób słyszących o takim wyposażeniu, przychodzi na myśl jedynie kwestia praktyczna związana z czyszczeniem wymagającej powłoki. Pielęgnacja tapicerki uchodzi za trudną, a wręcz niemożliwą do wykonania, podczas gdy wcale nie musi tak być. Wystarczy wprowadzić w życie pewne zasady, aby nie uszkodzić mebli. Właściciele tapicerowanych sof lub kanap powinni je regularnie odkurzać, używając przeznaczonej do tego nasadki.

Na skutek kontaktu z wodą, zalegające we włóknach materiału pyłki kurzu mogą doprowadzić do powstania brudnych zacieków. Jeżeli ubrudzisz tapicerkę, postaraj się szybko zareagować. Do plamy przyciśnij miękką, namoczoną ścierkę, aby nie rozprowadzać zabrudzenia. W pielęgnacji mebli tapicerowanych istotną rolę odgrywa szczotkowanie za pomocą miękkiej szczotki. Dzięki temu ochronisz powłokę przed wnikaniem włosów czy kurzu we włókna.

Proces czyszczenia mebli tapicerowanych

Meble tapicerowane należy dokładnie czyścić przynajmniej raz na trzy miesiące. Proces rozpocznij od zdjęcia i wyprania poszewek. Zazwyczaj zaleca się pranie ręczne, ponieważ wirowanie w pralce może uszkodzić materiał. Po tym etapie powinieneś precyzyjnie odkurzyć kanapę bądź fotel, a następnie sprawdzić reakcję tapicerki na wybrany środek do czyszczenia. W tym celu nanieś jego małą ilość na niewidoczną część mebla, np. z tyłu kanapy. Nakładając wybrany preparat na materiał, wykonuj okrężne ruchy, aby nie wcierać zabrudzeń.

Pielęgnacja wysokiej jakości mebli nie sprawi dużych problemów, dlatego wyposażenie warto zakupić od sprawdzonej firmy, np. z internetowego sklepu meblowego Meble-paczka, który dostarczy zamówione produkty pod Twoje drzwi. Do czyszczenia materiału używaj środków dopasowanych do składu tkaniny. Niektórzy stosują w tym celu domowy środek złożony z proszku do prania i ciepłej wody. Jeżeli zdecydowałeś się na zakup mebli tapicerowanych, zadbaj o ich regularną pielęgnację. Czyszczenie będzie dawało najlepsze efekty, jeżeli meble stworzono z wysokiej jakości materiałów.