Sztucznie ognie stanowią dla nas nie lada atrakcję. Wielu z nas uwielbia podziwiać wielobarwne efekty świetlne, a emitowane podczas wybuchu fajerwerków dźwięki przyprawiają nas o dreszcze. Niestety nie możemy tego samego powiedzieć o naszych czworonożnych pupilach. Dla zwierząt Sylwester czy inna impreza, podczas której odpalane są sztuczne ognie, łączą się z ogromnym stresem.

Fajerwerki przyjazne zwierzętom – czy to możliwe?

Odpowiedz na to pytanie brzmi: jak najbardziej! Z roku na rok nasza świadomość wzrasta. Coraz więcej wiemy na temat naszych pupili i coraz bardziej dbamy o ich komfort. Dlatego też zdarza się, że rezygnujemy z korzystania z uroków sztucznych ogni. A tak wcale być nie musi. Producenci fajerwerków, wychodząc naprzeciw pojawiającym się potrzebom właścicieli zwierząt, stworzyli tzw. ciche fajerwerki.

Ciche fajerwerki w praktyce

Sztucznie ognie tego typu wyróżniają się zaniżonym progiem decybeli. A zatem, w przeciwieństwie do tradycyjnych fajerwerków, nie emitują huków, a jedynie cichy gwizd, szum lub trzask. Dzięki temu są bezpieczne zarówno dla naszych czworonożnych przyjaciół, jak i innych zwierząt, znajdujących się w okolicy. Ciche fajerwerki to także alternatywa dla rodzin z małymi dziećmi i osób starszych. Jednym słowem – stanowią one doskonałe rozwiązanie na każdą rodzinną imprezę.

Rodzaje fajerwerków przyjaznych zwierzętom

Badania naukowe dowiodły, że psy słyszą dwa razy lepiej i więcej niż my. Łatwo zatem można sobie wyobrazić, czym dla takiego zwierzaka może być wystrzelenie np. petardy. Oprócz tego, że się potwornie zestresuje, będzie w panice szukało schronienia lub – co gorsza – pod wpływem ogromnego lęku pobiegnie przed siebie na oślep. Koty, podobnie jak psy, potwornie boją się wystrzałów.

Aby podczas obchodów sylwestrowej nocy czy innych rodzinnych uroczystości zapewnić bezpieczeństwo i komfort naszym futrzastym przyjaciołom, możemy zaplanować użycie tylko cichych fajerwerków. Do takich zaliczamy zaś np. bardzo popularne zimne ognie, różnokolorowe flary do odpalania w ręku czy wielobarwne dymy. Te ostatnie to wyroby pirotechniczne, które wyróżniają się niskim stopniem zagrożenia dla środowiska. Można skorzystać także z cichych wyrzutni, stroboskopów oraz konfetti i rac pistoletowych – bezgłośnych, ale za to dających bogate efekty wizualne. Dobrym rozwiązaniem mogą być również bardzo widowiskowe fontanny np. złota z zielonymi i czerwonymi gwiazdkami – możliwości wyboru kombinacji jest wiele. Wreszcie dobrym rozwiązaniem na zabawę sylwestrową w rodzinnym gronie, w którym są zwierzęta, może być wybuchowa niespodzianka. Po jej odpaleniu, wystrzelają w górę najróżniejsze imprezowe gadżety tematyczne, takie jakie kolorowe maski, czapeczki, piłeczki, a nawet puzzle. Każdy coś znajdzie dla siebie, element zaskoczenia i świetna zabawa gwarantowana, a to wszystko bez niebezpieczeństwa i hałasów – podpowiada ekspert, nasz rozmówca z Hurtowni Fajerwerków AS.

Jak widać, możemy doskonale się bawić, dbając jednocześnie o dobro naszych zwierząt.

[avg] ([per]) [total] vote[s]