Kable potrafią się plątać, gubić i zaginać. Ich odpowiednie przechowywanie wpływa na komfort korzystania ze sprzętu, który jest do nich podpięty. Na rynku można znaleźć wiele ciekawych rozwiązań, które pomagają w organizacji przewodów, a kreatywni domownicy mogą stworzyć ich zamienniki z tego, co mają pod ręką. Sprawdź, jakie rozwiązania możesz wprowadzić, żeby kable dobrze się prezentowały i nie przeszkadzały użytkownikom.

Proste rozwiązania do samodzielnego montażu

W sklepach oferujących sprzęt AGD i dobrze zaopatrzonych placówkach z gadżetami można znaleźć całą masę ciekawych sposobów na przechowywanie kabli. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • koszyczki do zamontowania przy biurku,
  • pojemniki na przewody,
  • listwy maskujące,
  • stojaki przytrzymujące kable – są one dostępne w różnych kolorach, aby szybko można było zlokalizować, który z nich prowadzi do jakiego sprzętu.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są także pudełka, wieszaki i pomniki, które można powiesić na ścianie lub na biurku. Dzięki temu kable i przewody elektryczne nie będą poniewierały się na ziemi. To zmniejsza ryzyko potknięcia się o nie oraz ogranicza ilość kurzu, który będzie się na nich gromadzić.

Domowe sposoby na przechowywanie kabli

Rozwiązania ze sklepu bardzo dobrze wyglądają i ułatwiają aranżację wnętrza, ale można je zastąpić elementami DIY. Za pomocą kilku dostępnych w domu przedmiotów można stworzyć własne organizery na kable. Najpopularniejsze sposoby to:

  • spięcie ze sobą kabli klipsem biurowym lub zlepienie ich taśmą,
  • poukładanie kabli w rolkach od papieru toaletowego,
  • powieszenie kabli na haczykach łazienkowych samoprzylepnych,
  • mocowanie kabli za pomocą opasek zaciskowych.

Takie rozwiązania są szybkie, ale nie zawsze będą wygodne. Najlepiej więc przetestować kilka z nich i określić, czy nie lepiej wybrać się do sklepu po profesjonalny sprzęt do organizacji przewodów elektrycznych.

Dlaczego prawidłowe przechowywanie kabli ma znaczenie?

O kable i przewody elektryczne trzeba odpowiednio dbać. Nie warto więc wykorzystywać sposobów organizacji, które mogłyby je uszkodzić. Specjaliści z hurtowni ALGRA-KRÓL przypominają, że kable nie powinny leżeć poskręcane. Nie mogą także być zbyt napięte. Nawet jeśli zabezpieczająca izolacja wygląda w porządku, przewód może być uszkodzony. Dlatego ważne jest, aby był poza zasięgiem różnych czynników, które mogą go uszkodzić. Zamontuj organizery tak, aby nie zahaczać o przewody. Upewniaj się także, że nie będą wystawione na wilgoć lub zbyt wysoką temperaturę.

Rate this post