Coraz częściej słyszymy przymiotnik „inteligentny” dodawany do przedmiotów (inteligentny odkurzacz) lub nawet miejsc (inteligentne miasto). Zazwyczaj chodzi o zastosowanie w nich pewnych nowoczesnych technologii, które pozwalają na optymalizację i automatyzację określonych procesów.

Na jakich zasadach działa inteligentny dom? To nie tylko nowoczesne ogrzewanie domu, ale także wiele praktycznych rozwiązań, którymi sterować możemy z poziomu aplikacji w naszym smartfonie. Zobacz, jakie możliwości dają domy inteligentne.

Inteligentny dom – jak to działa?

Inteligentny dom to pojęcie związane z nowym trendem internetu rzeczy, czyli powiązania w sieć rozmaitych urządzeń, które łączą się najczęściej przez wbudowany modem Wi-Fi. Daje to wiele różnych możliwości, które możemy rozmaicie konfigurować.

Nowoczesne ogrzewanie domu jest jednym z najczęściej podawanych przykładów, ponieważ pojawia się w większości inteligentnych domów. Na czym polega? Dzięki różnym możliwościom programowania nowoczesne ogrzewanie domu pozwala osiągać wcześniej zdefiniowane temperatury o określonych porach. Jeśli na przykład wieczorem chcemy obniżyć temperaturę w sypialni – co jest zdrowe i zalecane dla dobrego snu – nie musimy o tym pamiętać, możemy to zaprogramować. Podobnie w przypadku, kiedy nikogo nie ma w domu, na przykład od poniedziałku do piątku w godzinach pracy i zajęć lekcyjnych. Temperatura może być wtedy utrzymywana na niższym poziomie. Nie musimy trzymać się sztywno wcześniej ustalonych programów, ponieważ nowoczesne ogrzewanie domu pozwala także sterować temperaturami przez aplikację. To oznacza, że możemy zwiększyć ogrzewanie, kiedy na przykład wracamy do domu z weekendowego wyjazdu – możemy to zrobić już z trasy, by wrócić do ciepłych pomieszczeń. Nowoczesne ogrzewanie domu będące częścią inteligentnych systemów jest więc nie tylko wygodne, ale też ekonomiczne – pozwala zaoszczędzić energię w tych chwilach, kiedy ogrzewanie nie jest nam potrzebne.

W ten sposób możemy dodawać kolejne elementy tworzące inteligentny dom. Systemy pozwalające na jego kontrolowanie są różne. Obecnie problem z inteligentnymi domami polega na integracji poszczególnych urządzeń. Problem ten raczej nie występuje, jeśli decydujemy się na elementy jednego producenta, ale nie zawsze jest to możliwe czy pożądane z innych przyczyn – np. szerokości danej oferty czy atrakcyjniejszych cen produktów konkurencyjnych.

Co jeszcze może składać się na inteligentny dom?

Oczywiście nie samo nowoczesne ogrzewanie domu stanowi o jego inteligencji, to tylko jeden z elementów, od którego często zaczyna się budowanie całego systemu (jeśli nie montuje się go od razu w całości, np. w momencie wyposażania nowego domu czy mieszkania). Co oprócz tego może zawierać inteligentny dom? Jakie udogodnienia w nim znajdziemy?

Kamery do monitoringu. Nowoczesne systemy monitoringu, które wykorzystują sygnał Wi-Fi do łączenia się z internetem, mogą pokazać Ci rejestrowany obraz na ekranie smartfona, nawet gdy jesteś setki kilometrów dalej. Dzięki temu możesz zobaczyć, co dzieje się w domu i jego okolicy.

Zdalnie otwierane drzwi wejściowe. Dzieci zapomniały kluczy, wychodząc do szkoły? Możesz je wpuścić, nie wychodząc wcześniej z pracy, wystarczy odblokować zamki za pośrednictwem aplikacji. Podobny system można zamontować w bramie głównej, dzięki czemu zdalnie możemy wpuścić np. kuriera z przesyłką, którą zostawi pod drzwiami.

Oświetlenie. Jeśli nowoczesne ogrzewanie domu to pierwszy element inteligentnego systemu, po który się sięga, inteligentne oświetlenie jest zazwyczaj drugim. Pozwala nie tylko sterować oświetleniem bez wstawania z kanapy czy łóżka, ale też po wyjściu z domu. Znasz to nieprzyjemne wrażenie, że zostawiłeś w domu włączone światło? Dzięki temu elementowi możesz sprawdzić, czy faktycznie tak było, a jeśli Twoje obawy się potwierdzą – wyłączyć je zdalnie.

To nadal nie wszystkie inteligentne urządzenia, które mogą składać się na inteligentny dom. Są jeszcze rolety, lodówki, kuchenki, wspomniane odkurzacze, telewizory i inne AGD, którymi możemy kierować zdalnie. Warto w nie inwestować, bo są niesamowicie wygodne, a często także ekonomiczne w eksploatacji.