Jednym z głównych argumentów przemawiających za wyborem instalacji fotowoltaicznych jest opłacalność inwestycji. Z uwagi na fakt, że taka instalacja nie jest tania, konieczne jest wzięcie pod uwagę wielu aspektów. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów funkcjonowania takiego systemu jest jego włączenie do ogólnej sieci elektroenergetycznej. W ten sposób, jako producenci energii ze źródeł odnawialnych, stajemy się prosumentem energii elektrycznej.

Oszczędności

Po to, aby montaż instalacji fotowoltaicznej był opłacalny, konieczne jest ustalenie wielkości rocznego zapotrzebowania na prąd w gospodarstwie domowym lub obiekcie przemysłowym. Celem określenia realnego zapotrzebowania warto skorzystać z pomocy specjalistów.

My poprosiliśmy o wytłumaczenie tego procesu pracownika firmy Green House Systems. Usłyszeliśmy, że w naszych wyliczeniach najczęściej przyjmujemy przeciętne zużycie energii elektrycznej w ciągu roku w gospodarstwie domowym waha się w przedziale od 3000 kWh do 10000 kWh. Opłacalność instalacji fotowoltaicznych jest realna wtedy, kiedy jako prosument możemy zapewnić sobie maksymalną autokonsumpcję (czyli prąd generowany z instalacji fotowoltaicznej, jest bezpośrednio wykorzystywany w domu, a nadwyżki są eksportowane do sieci.

Wyżej wymieniony szablon obliczeniowy pozwala nam wywnioskować, że miesięczne koszty energii elektrycznej, przy przyjęciu średniej stawki za 1 kWH, oraz zużyciu na poziomie 6500kWh rocznie, wynosi około 400 zł. Możliwość uzyskania co miesiąc oszczędności jest kuszącą perspektywą dla wielu właścicieli domków. Sprawia to również, że po około 5 latach nakłady inwestycyjne powinny zwrócić się w całości. Natomiast przy wykorzystaniu ulgi termomodernizacyjnej i dotacji, zwrot nastąpi znacznie szybciej.

Kiedy nie opłaca się inwestować w fotowoltaikę?

Skoro już wiemy, jaki jest parametr wyjściowy do określenia poziomu opłacalności budowy instalacji fotowoltaicznej, to czy są jakieś sytuacje kiedy jej wykonanie się nie opłaca? Bazując na wyżej przytoczonym przykładzie i zestawiając go z realnymi kosztami ceny za 1 kWh prądu, okazuje się, że jeżeli w naszym gospodarstwie domowym rachunki za prąd nie przekraczają kwoty 100 zł w skali miesiąca, to nie ma sensu instalowanie fotowotaiki. W dodatku konieczne jest również przeprowadzenie rzetelnych badań, które umożliwią wykorzystanie pełnego potencjału pozyskiwania przez panele energii ze Słońca. Mało kto zdaje sobie bowiem sprawę, że 3% zacienienia może spowodować spadek wydajności instalacji o nawet 20%. Dlatego każdorazowy wybór miejsca na montaż paneli musi być dobrze przemyślany, a projektant musi bazować na realnych danych po to, aby właściwie zaplanować kąt nachylenia paneli etc.

Rate this post