Jeśli planujesz budowę domu, z pewnością zastanawiasz się także, jaki typ ogrzewania będzie najlepszy. W Polsce wciąż najpopularniejsze jest ogrzewanie węglowe, jednak ma ono sporo minusów – wymaga regularnego dorzucania paliwa do pieca, generuje odpadki i jest nieekologiczne. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie domu gazem ziemnym. Jakie są zalety takiego rozwiązanie i ile to kosztuje? Sprawdzamy!

Ogrzewanie gazem ziemnym – od czego zacząć?

Aby podłączyć swój dom do sieci grzewczej, musimy najpierw zorientować się, czy w naszej okolicy istnieje taka możliwość – niestety na pewnych obszarach Polski wciąż nie ma odpowiedniej infrastruktury. W tym celu najlepiej skontaktować się z lokalnym dostawcą gazu ziemnego, który udzieli nam odpowiedzi na wszystkie pytania, pomoże dokonać kalkulacji i objaśni, jak będzie przebiegał cały proces budowy łącza.

Podłączenie do sieci grzewczej będzie również wymagać prac remontowych oraz zakupu kotła grzewczego – oznacza to oczywiście dodatkowe koszty, powinniśmy jednak pamiętać, że szybko się one zwrócą. Warto przy tym wiedzieć, że instalacja ogrzewania gazowego podlega dofinansowaniu w ramach programu „Czyste powietrze”. Dzięki temu osoby zainteresowane tym rozwiązaniem mogą otrzymać nawet 50 tysięcy złotych na zakup kotła, przyłączenie do sieci czy też termomodernizację budynku! Informacji o dofinansowaniu powinniśmy szukać w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ogrzewanie gazem ziemnym – koszty

Ważną zaletą ogrzewania gazowego są jego stałe ceny – obecnie wynoszą one około 1,2-1,3 zł za metr sześcienny tego paliwa. Warto wiedzieć, że ceny te nie ulegają dynamicznym zmianom, muszą bowiem być zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki. Co więcej, z racji tego, że w 2018 roku Polska podpisała nową, długoterminową umowę na dostawę gazu z USA,  nic nie wskazuje na to, by w najbliższych latach ceny gazu miały wzrosnąć.

Niestety nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu o określonej powierzchni. Wiele zależy bowiem także od innych czynników – m.in. od tego, czy dom jest dobrze ocieplony, czy wprowadzono w nim rozwiązania energooszczędne (w tym np. określony układ pomieszczeń), czy ma dobrze dobrane drzwi i okna, ile osób w nim zamieszkuje. To kwestie, które znacząco wpływają na utrzymanie ciepła w budynku.

Ogrzewanie gazowe czy węglowe?

Wybór pomiędzy ogrzewaniem gazowym i węglowym może być trudny, gdy pod uwagę bierzemy jedynie koszty. Choć ogrzewanie gazem ziemnym może nas kosztować nieco więcej, należy pamiętać, że są to rachunki płacone regularnie – na podstawie zużycia paliwa lub obliczonej z góry zaliczki. Ogrzewanie węglem wymaga natomiast jednorazowego dysponowania większą kwotą na zakup paliwa, którym będziemy ogrzewać dom przez cały sezon – dla wielu osób tak duży wydatek w miesiącu może być problematyczny.

Inną wadą ogrzewania węglowego jest konieczność stałego uzupełniania paliwa w piecu, pozbywania się odpadów oraz czyszczenia samego urządzenia. Z tego powodu ten typ ogrzewania nie sprawdzi się w domu, w którym mieszkają osoby starsze lub osoby z niepełnosprawnościami. Ogrzewanie gazem ziemnym jest pod tym względem dużo wygodniejsze – wymaga jedynie regularnego przeglądu instalacji.

Ostatnią, ale dla wielu osób najważniejszą zaletą ogrzewania gazowego jest jego ekologiczność – paliwo w postaci gazu nie generuje takich substancji jak dwutlenki siarki czy benzopiren, które są szkodliwe dla środowiska i nas samych. Emituje też aż 50% mniej dwutlenku węgla niż ogrzewanie węglowe, a przy tym nie pozostawia żadnych odpadów.

Ogrzewanie gazowe ma wiele zalet – jest wygodne, czyste i ekologiczne. Jeśli więc tylko mamy możliwość przyłączenia do instalacji gazowej w naszej okolicy, zdecydowanie warto to rozważyć – zyskają na tym nie tylko mieszkańcy naszego domu, ale również środowisko.

[avg] ([per]) [total] vote[s]