Każde mieszkanie powinno być zawsze szyte na miarę jego użytkowników lub… użytkownika. Nie inaczej jest z mieszkaniami prawdziwych singli, którzy nie myślą o powiększeniu swojej rodziny lub chcą jak najdłużej odłożyć taką decyzję w czasie. Mieszkanie osoby mieszkającej samemu powinno być idealnie do niej dostosowane, tak aby nie musiała spędzać zbyt wiele czasu na jej sprzątanie, a jednocześnie żeby nie było zbyt ciasne. Na co zwracać uwagę kupując mieszkanie, jeśli mamy w nim mieszkać samemu, przeczytasz w naszym artykule.

Określenie własnych możliwości finansowych

Kwestię wyboru mieszkania dla samotnej osoby zaczniemy od rzeczy najbardziej prozaicznej, a jednocześnie takiej, która ma bardzo duże znaczenia dla podejmowanych przez nas wyborów. Chodzi oczywiście o kwestie finansowe. Jeżeli do zakupu naszego wymarzonego mieszkania niezbędne jest skorzystanie z kredytu hipotecznego, musimy bowiem wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z firmy developerskiej Stylhut, która obecnie zajmuje się realizacją inwestycji Osiedle Botanika w Nowej Hucie: Zaciągając samemu kredyt hipoteczny musimy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim o nowym wymogu dotyczącym wysokości wkładu własnego, który od początku 2017 roku wynosi 20% wartości kupowanej nieruchomości. Oprócz tego kalkulując miesięczne koszty trzeba wziąć też pod uwagę wysokości rat zaciągniętego kredytu, wysokość czynszu kupionego mieszkania, a także o środkach potrzebnych na jego wykończenie. Osoby będące singlami zazwyczaj nie mają tak wysokiej zdolności kredytowej, jak młode małżeństwa, dlatego zazwyczaj kupując mieszkanie decydują się na te mniejsze – kawalerki lub mieszkania 2-pokojowe.

Najważniejsza jest nasza wygoda

Jeżeli udało już nam się określić swoje możliwości finansowe, drugim etapem jest wybór mieszkania, które będzie w stanie sprostać naszym potrzebom. Trzeba także wziąć pod uwagę prowadzony przez nas tryb życia, tzn. to czy lubimy często przyjmować gości, czy nasze mieszkanie ma nam służyć tylko za sypialnie, czy będziemy w nim także np. pracować. Wszystkie te aspekty pozwolą nam na wybór idealnego lokalu.

Jeżeli nasze mieszkanie ma być jedynie miejscem do spania, spokojnie możemy się zdecydować na małą kawalerkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy sporo pieniędzy przy jej zakupie oraz wykończeniu, a jednocześnie będzie nam je łatwiej utrzymać w czystości. W takim mieszkaniu umieścimy bowiem jedynie najpotrzebniejsze nam meble i urządzenia, które umożliwią nam wypoczynek, przygotowanie posiłków czy spędzenie wolnego czasu.

Mieszkania 2-pokojowe będą za to idealnym rozwiązaniem dla osób, które prowadza bogate życie towarzyskie, często zapraszają znajomych czy pracują z domu. Dzięki temu możemy mieć oddzielną sypialnię i salon, w którym będziemy przyjmowali gości lub pracownie lub gabinet, w którym będziemy mogli wygodnie pracować.

[avg] ([per]) [total] vote[s]