Posiadanie małej łazienki, choć wiąże się z szansą zaaranżowania małego, funkcjonalnego pomieszczenia, znacznie częściej jest wyzwaniem dla jej posiadacza. Jak bowiem usytuować wszystkie jej komponenty względem siebie, by po pierwsze stworzyć ciekawe, funkcjonalne miejsce a po drugie – nadal pozostawić optimum przestrzeni?

Wanna, kluczem do aranżacji łazienki

Okazuje się, że kluczem do prawidłowo rozplanowanej aranżacji łazienki są właśnie wanny. Zwłaszcza, jeśli nasza łazienka nie jest zbyt obszerna. Zresztą nic w tym dziwnego – wszak zajmuje ona chyba największą przestrzeń ze wszystkich „łazienkowych” elementów wyposażenia. Jak zatem wybrać wannę, by potem nie żałować?

Gdzie Chiny a gdzie Zachód…

Pierwszym kryterium, na który warto zwrócić uwagę, jest oczywiście kraj pochodzenia danej wanny. Jeśli są to Chiny, to – niezależnie od jej kształtu – warto sobie taki zakupu „odpuścić”. Jeśli mamy do czynienia z wanną metalową, to w dłuższej perspektywie czasowej raczej na pewno ulegnie ona korozji. Jeśli zaś wybierzemy wannę akrylową, to nie łudźmy się, że wybrany przez nas produkt będzie delikatny i podatny na uszkodzenia.

Kształt

Drugim kryterium, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze wanny, jest oczywiście jej kształt. Jeśli nadal zakładamy, że nasza łazienka jest (lub będzie) mała, optymalnym rozwiązaniem będzie wanna prostokątna. Na poniższych przykładach produktów firmy Besco, dostępnych pod linkami https://www.besco.eu/produkty/wanny-wolnostojace/https://www.besco.eu/produkty/wanny-prostokatne/ doskonale widać, że rozwiązania prostokątne o wiele lepiej wykorzystują przestrzeń, niż produkty wolnostojące.

Wanna a cena

Choć kryterium cenowe nie powinno być jednoznacznym argumentem przemawiającym za zakupem określonej wanny, to wcale nie oznacza, że jej zakup musi zrujnować nasz budżet. Jak zatem zaoszczędzić na wannie, by w dalszej perspektywie nie stracić?

  1. Tańsze a zarazem bardzo funkcjonalne, są rozwiązania akrylowe. Po pierwsze, znacznie wolniej tracą one ciepło. Po drugie, akryl jest materiałem dość twardym, który ciężko nam będzie zarysować. Zwłaszcza, jeśli zakupimy produkty oferowane przez profesjonalne firmy a nie tanie, dalekowschodnie podróbki.
  2. Optymalnym rozwiązaniem będzie zakup wanny symetrycznej. Po pierwsze, cena niestandardowych rozwiązań z reguły jest wyższa a po drugie – symetryczne wanny będą znacznie łatwiejsze w montażu, gdyż nie czeka nas wtedy kosztowna przeróbka całej instalacji wodnej i kanalizacyjnej.
  3. Chcąc zainwestować „na przyszłość”, warto zwrócić uwagę na rozsądne wymiary wanien. Zwłaszcza, jeśli łazienka nie jest zbyt obszerna. Dlaczego to takie istotne? Chociażby dlatego, że przy najbliższym remoncie, jej rozmiar nie zmusi Użytkownika do jej natychmiastowej wymiany na mniejszy, lub odpowiednio ukształtowany model.

Podsumowując, zakup wanien dla małej łazienki przede wszystkim powinien opierać się na optymalnym wykorzystaniu jej kształtu, w kontekście całego pomieszczenia. Warto też dać sobie spokój z tanimi podróbkami, które nie charakteryzują się zbyt wysoką jakością.

[avg] ([per]) [total] vote[s]