Hotele mają różne kształty i rozmiary. Niektóre są niezwykle nowoczesne, opływowe i futurystyczne. Inne powstają w historycznych lub zabytkowych budynkach, a właściciele zachowują ich oryginalny charakter. Dziś coraz bardziej istotnym i opłacalnym typem obiektów noclegowych stają się hotele modułowe. Unikalna metoda ich budowy to idealne rozwiązanie dla branży, która musi sprostać wielu ograniczeniom.

Inwestorzy, planujący budowę nowego hotelu, stają przed wieloma wyzwaniami. Ponieważ miasta stale się rozwijają, zaczyna brakować miejsca na nowe inwestycje, co z kolei zwiększa koszt ziemi. Ponadto dzisiejsze społeczeństwo oczekuje niskich cen, rabatów i specjalnych ofert. Oznacza to, że właściciele muszą budować nowe obiekty za możliwie najniższą kwotę i pracować z wyjątkowo ograniczonymi budżetami. Czynniki te sprawiają, że coraz więcej firm zwraca się ku hotelom modułowym.

Jak wygląda budowa hotelu modułowego?

Do budowy hoteli modułowych wykorzystuje się zazwyczaj konstrukcję stalową, która tworzy podstawowy kształt i strukturę obiektu. Ten element powstaje zwykle jako pierwszy, podczas gdy poszczególne moduły produkowane są w fabryce. Tam montowane są okna, drzwi, podłogi, ścianki działowe, a także wszelkie instalacje. Później gotowe moduły trafiają na plac budowy i zostają połączone, tworząc hotel. Obiekt zostaje wyposażony zgodnie z oczekiwaniami klienta. Oprócz pokoi posiada także wszystkie niezbędne do funkcjonowania hotelu pomieszczenia: recepcję, magazyn, pokój dla pracowników, restaurację.

Zalety hotelu modułowego

Hotele modułowe zapewniają inwestorom wiele korzyści.

Dzięki temu rozwiązaniu czas realizacji inwestycji znacząco się skraca. Zredukowane zostają także koszty budowy i robocizny. Ponadto hotel można łatwo modyfikować i rozbudowywać o kolejne moduły, tworząc chociażby obiekt piętrowy. Co więcej, da się go przemieszczać z miejsca na miejsce – wyjaśnia ekspert z firmy Modular System.

Niewątpliwą zaletą tego systemu jest również to, że na budowę nie potrzebujemy zbyt wiele miejsca. Ponieważ większość elementów powstaje w fabryce, otoczenie hotelu nie ulega zniszczeniu. Chronimy tym samym środowisko naturalne. Budownictwo modułowe pozwala na zrealizowanie nawet najbardziej skomplikowanych projektów. Hotel może zatem być prawdziwą perła architektoniczną.

Struktury modułowe są świetnym rozwiązaniem, jeśli masz napięty budżet, ograniczoną przestrzeń i musisz ukończyć budowę w krótkim czasie. Dla inwestora oznaczają mniej kłopotów, organizacji i planowania oraz mniejsze zapotrzebowanie na siłę roboczą. Wiele sieci hotelowych posiada już obiekty modułowe. Można powiedzieć, że tworzą one w turystyce zupełnie nową jakość.