Na pewno niejednemu z nas przydarzyła się sytuacja, w której w najmniej oczekiwanym momencie nasz samochód odmówił posłuszeństwa i trzeba było go holować. Dla osób, które robią to po raz pierwszy, nie jest to taka prosta operacja, gdyż prawo drogowe wyznacza w tym zakresie szereg obowiązków, o których musimy pamiętać na drodze. Sprawdźmy jak wygląda holowanie i kiedy musimy wezwać lawetę.

Czym jest flota samochodowa?

Flota samochodowa jest to zespół pojazdów osobowych lub ciężarowych, czyli tzw. aut flotowych. Rodzaj pojazdu uzależniony jest od charakteru prowadzonej działalności. Samochody osobowe znajdujące się we flocie potrzebne są głównie do spotkań z klientami i do nawiązywania kontaktów biznesowych. Natomiast samochody ciężarowe służą do przewożenia towarów, również tych o dużych gabarytach. Czasami zdarza się sytuacja, że kierowca zatrudniony w firmie uległ wypadkowi, kolizji samochodowej lub z innej przyczyny auto flotowe odmówiło mu posłuszeństwa. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest holowanie auta. Zaletą większości firm posiadających floty samochodowe są atrakcyjne warunki w ramach szerszej i stałej współpracy z firmą zajmującą się holowaniem pojazdów, np. Turek Michał Turzyński, który udziela pomocy na drodze bardzo sprawnie i szybko oraz oferuje atrakcyjne warunki firmom posiadającym właśnie takie floty. W każdej firmie posiadającej samochody służbowe powinien działać regulamin flotowy, który określa zasady korzystania z aut oraz prawa i obowiązki pracowników. Firma dzięki temu zabezpiecza się przed błędami, kosztami oraz nadużyciami wynikającymi z nieprawidłowego korzystania z samochodów firmowych.

Holowanie auta a przepisy drogowe

Prawo drogowe dopuszcza holowanie jednego samochodu przez drugi, jednak po spełnieniu kilku warunków. Przede wszystkim, prędkość pojazdu holującego nie może przekraczać 30 km/h w obszarze zabudowanym oraz 60 km/h poza tym obszarem. Osoba holująca auto musi mieć włączone światła mijania a auto holowane powinno użyć świateł pozycyjnych. Pojazdy powinny być złączone tak, aby uniemożliwić odczepienie w trakcie jazdy. Jeśli auto flotowe ma sprawne dwa układy hamulcowe to możemy zastosować linkę holowniczą giętką, natomiast, jeżeli działa tylko jeden układ hamulcowy to trzeba zastosować już połączenie sztywne. Odległość między pojazdami przy sztywnym połączeniu powinna wynosić do 3 m, a przy połączeniu giętkim ok. 4 – 6 metrów. 

Kiedy wezwać auto pomoc?

Auto pomoc powinniśmy wezwać w sytuacji, gdy nasze auto uległo wypadkowi drogowemu lub brało udział w stłuczce. Wówczas nasz pojazd zostanie przetransportowany za pomocą lawety. Całodobową pomoc drogową możemy wezwać również w przypadku drobnych awarii na drodze, które można usunąć na miejscu, np. awaria ogumienia, brak paliwa, problemy z akumulatorem i inne.  

[avg] ([per]) [total] vote[s]