Pierwsze domy kanadyjskie powstały kilka wieków temu. Na przestrzeni lat technologia ich stawiania ulegała różnym modyfikacjom. Jednak sama idea domów Canadian Wood Frame Houses przetrwała próbę wieków i w wielu krajach na różnych kontynentach cieszą się one nieustającą popularnością do dziś. Czym charakteryzują się domy kanadyjskie i jaka jest ich historia?

Początki domów szkieletowych

Nazwa Canadian Wood Frame Houses w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego na język polski oznacza kanadyjskie drewniane domy szkieletowe. Współczesne drewniane szkielety, będące podstawą konstrukcji domów kanadyjskich, mają swoją historię, która zaczęła się kilka wieków temu.

Obecna forma szkieletu wywodzi się od drewnianej konstrukcji zwanej timber framing, której znakiem rozpoznawczym był charakterystyczny gruby przekrój. Domy stawiane przy wykorzystaniu metody timber framing stały się bardzo popularne w Ameryce Północnej w czasach, kiedy nastąpił znaczny napływ ludności europejskiej. Wówczas to, z uwagi na swoje właściwości oraz dostęp do materiałów, domy szkieletowe były najkorzystniejszym rozwiązaniem. O trwałości tego typu konstrukcji świadczy fakt, iż najstarszy, zachowany do naszych czasów dom, zbudowany w technologii timber framing, pochodzi z XVII wieku. Mowa tutaj o domu Fairbanks House, wzniesionym około roku 1641 na terenie Dedham w stanie Massachusetts w Ameryce Północnej.

Ewolucja metody budowy domów szkieletowych

Budowa domu w technologii timber framing zapewniała trwałą i solidną konstrukcję. Jednakże ze względu na duże przekroje drewna oraz sposób, w jaki musiało być ono łączone, budowa wiązała się z koniecznością zaangażowania wielu osób, posiadających odpowiednie umiejętności oraz wymagała dużej ilości materiałów. Z czasem więc Amerykanie wypracowali nową metodę opartą na timber framing, a mianowicie wood framing.

Zmiany polegały głównie na zastosowaniu przy konstrukcji szkieletu cieńszych belek, nie mniej jednak tak samo wytrzymałych oraz odpowiednio sztywnych. Konstrukcje szkieletowe w technologii wood framing, składają się zatem z cienkich oraz gęsto ustawionych belek i są z powodzeniem wznoszone do dziś.

Na początku XIX wieku, a dokładnie w roku 1832, George Washington Snow, stawiając swój magazyn, po raz pierwszy zastosował rozwiązanie konstrukcyjne, które okazało się być przełomowym. Na czym ono polegało?

O to zapytaliśmy eksperta, naszego rozmówcę z firmy Stolhaus, która specjalizuje się w budowie nowoczesnych domów kanadyjskich oraz domów z bali:

Snow wykorzystał słupy o mniejszym przekroju, a co za tym idzie lżejsze. Ponadto w przypadku niektórych ścian nie dzielił ich na część parterową oraz piętra. Pozwolił, aby ciągnęły się one od podwalin aż po górny oczep, na którym to opierają się krokwie. Wprowadzone przez Snowa zmiany pozwoliły na zmniejszenie zużycia materiałów, a zatem i mniejsze koszty budowy oraz usprawniły i ułatwiły logistykę całego przedsięwzięcia. Cienkie i lekkie belki znacznie łatwiej jest bowiem transportować, nawet na mniej dogodnych terenach. Konstrukcja Snowa nazwana została balonową, czyli balloon framing. Nazywano ją także Chicago framing od miasta, w którym magazyn został wzniesiony.

Konstrukcja balonowa cieszyła się powodzeniem aż do lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to zaczęła wypierać ją konstrukcja platformowa – platform framing. W konstrukcji platformowej stawiane są ściany parteru, a następnie budowany jest strop nad parterem, a po nim zaś ściany piętra bądź poddasza. Rozwiązanie to w połączeniu z lekkimi belkami umożliwiło bardzo szybki rozwój tej technologii w całej Ameryce Północnej. Domy szkieletowe stały się dostępne niemal dla każdego, zarówno pod względem finansowym, jak i lokalizacyjnym.

Domy szkieletowe dzisiaj

Obecnie domy z drewnianą konstrukcją szkieletową stanowią w USA w przybliżeniu 95-99% wszystkich wznoszonych tam budynków mieszkalnych. W naszym kraju domy kanadyjskie stają się obecnie coraz bardziej popularne. Coraz więcej osób decyduje się bowiem na wzniesienie domu przy wykorzystaniu tej technologii. Wielu z nas także coraz częściej wybiera drewniane domy szkieletowe prefabrykowane. Postawienie tego typu domu gwarantuje bowiem niższe koszty budowy oraz umożliwia wzniesienie budynku od podstaw w dużo krótszym czasie aniżeli ma to miejsce w przypadku domu murowanego. Na tym zalety drewnianych domów prefabrykowanych jednak się nie kończą. Mają ich one zdecydowanie więcej.