Obecnie coraz popularniejsze staje się ogrzewanie na prąd, choć ciągle uważa się je za jedno z najdroższych ze względu na ceny prądu. Jednak po obliczeniu kosztów związanych z wybudowaniem kotłowni i całej instalacji grzewczej potrzebnej do ogrzewania centralnego okazuje się, że ogrzewanie elektryczne wcale nie jest takie drogie. Jaki grzejnik elektryczny wybrać?

Ceny prądu

Jeśli chcemy zaoszczędzić na ogrzewaniu elektrycznym, możemy pomyśleć o wybraniu specjalnej oferty dla osób ogrzewających dom energią elektryczną – obecnie zakłady energetyczne mają dużo takich ofert. Najpopularniejsza oferta tego typu to dwustrefowa oferta G12. Tańszy prąd możemy pobierać w nocy między 22 a 7 rano oraz w dzień – między 13 a 17. Innym rozwiązaniem może być taryfa weekendowa, kiedy to prąd jest tańszy od poniedziałku do piątku w godzinach 21 – 6 oraz przez całą sobotę i w dni ustawowo wolne od pracy.

Rodzaje grzejników elektrycznych

Im bardziej nasz dom jest energooszczędny, tym bardziej opłacalne będzie zamontowanie w nim grzejników elektrycznych. Możemy wybierać spośród dwóch rodzajów grzejników elektrycznych: konwekcyjnych oraz promieniujących.

Grzejniki konwekcyjne działają w ten sposób, że oddają ciepło bezpośrednio do powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Wiadomo, że ciepłe powietrze unosi się do góry, tak więc zanim całe powietrze w danym pomieszczeniu nagrzeje się do odpowiedniej dla nas temperatury, musi minąć sporo czasu, a tym samym zostanie zużyte sporo prądu. Poza tym wraz z powietrzem krąży kurz, co nie jest dobre zwłaszcza dla alergików.

Jeśli chcemy ograniczyć unoszenie się kurzu i jednocześnie odczuwać wyższą temperaturę powietrza, dobrze jest wybrać grzejniki promieniujące, przy zastosowaniu których najpierw nagrzewają się ściany wokół grzejnika, stropy i elementy domu, a od nich – powietrze. W porównaniu do ogrzewania konwekcyjnego odczuwamy wyższą temperaturę przy użyciu grzejników promieniujących, przy użyciu tej samej ilości energii elektrycznej.

Termostaty cyfrowe

Żeby móc kontrolować temperaturę oraz ilość zużywanego prądu, pamiętajmy o zamontowaniu grzejników z termostatami cyfrowymi. W dowolnym miejscu w mieszkaniu możemy umieścić regulator i za jego pomocą ustawiać stałą temperaturę w mieszkaniu, np. obniżoną w nocy lub tzw. antyzamarzanie na czas naszej nieobecności w domu.