Stopień bezpieczeństwa, jaki staramy się zapewniać najmłodszym współcześnie, nie da się porównać do tego, co pamiętamy z własnego dzieciństwa. I chociaż skrajna nadopiekuńczość jest niewskazana, niektóre aspekty nowoczesnego podejścia są jak najbardziej uzasadnione. Szczególnie istotna jest dbałość o przyjazny charakter miejsc przeznaczonych do zabawy. Betonowe boiska i stalowe huśtawki na szczęście są już zjawiskiem niespotykanym.

Bezpieczny plac zabaw

Bezpieczne wcale nie musi oznaczać nudne. Dzisiejsze dzieci co prawda nie robią fikołków na trzepaku przed blokiem i nie rzucają kamieniami do celu ze szklanych butelek, ale mimo tego bawią się bardzo dobrze. Do swojej dyspozycji mają coraz więcej placów zabaw z rozmaitymi urządzeniami rekreacyjnymi. Oprócz huśtawek i zjeżdżalni pojawiają się imponujące linaria, karuzele, bujaki, domki, trampoliny ziemne i wiele innych przyrządów.

Szalenie ważną kwestią podczas budowania placu zabaw dla dzieci jest wybór odpowiedniej nawierzchni. Przez wiele lat za najlepsze rozwiązanie uważano wysypanie placu piaskiem lub wysianie trawy, choć oczywiście zdarzało się i tak, że dzieci bawiły się na placach betonowych i asfaltowych. Dziś kwestię nawierzchni w takich miejscach regulują przepisy prawa – mówi ekspert z ELS POLAND Sp. z o.o.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami plac zabaw może być wysypany piaskiem. Trzeba jednak mieć świadomość, że gdy istnieje ryzyko upadku z wysokości ponad 1 metra, konieczne jest użycie nawierzchni amortyzującej zderzenie z ziemią. Takie miękkie i bezpieczne nawierzchnie wykonuje się z płyt gumowych EPDM.

Najważniejszą zaletą nawierzchni gumowych jest oczywiście ograniczenie ryzyka uszkodzeń ciała przy upadku, ale trzeba wspomnieć również o estetycznej wartości rozwiązania. Płyty produkowane są w rozmaitych kolorach, dzięki czemu na boisku można stworzyć ciekawe mozaiki, a nawet olbrzymie plansze do różnych gier.

Moduły gier podwórkowych

Skakanie po planszy do warcabów wielkości boiska? Rozgrywka chińczyka, w której pionki trzeba przenosić? Takie niecodzienne możliwości zabawy to dla najmłodszych nie lada gradka. Z resztą nie tylko dla nich. Kto nie chciałby przez chwilę poczuć się jak w magicznym świecie „Alicji z Krainy Czarów” lub „Akademii Pana Kleksa”?

Dzięki barwnym płytom gumowym na nawierzchni placu zabaw bez trudu można wyczarować właściwie dowolną planszę. W katalogach FLEXIZONE znajdziemy moduły do gry podwórkowej w klasy i chińczykatwistera, a nawet elementy do stworzenia wielkiej szachownicy.

Moduły gier FLEXIZONE dostępne są w zestawach. W przypadku gier wymagających użycia pionków, producent oferuje możliwość wykonania figur o wymiarach proporcjonalnych do wielkości planszy. Dla przykładu klient, który chce na placu zabaw organizować turnieje gry w warcaby, może zamówić planszę z kompletem klasycznych figur.