Własny dom to marzenie wielu osób. Droga do jego spełnienia może okazać się dość długa, a jednym z pierwszym kroków, które powinniśmy podjąć w tym kierunku, jest uzyskanie odpowiedniego projektu architektonicznego. Na tym etapie mamy do wyboru dwa rozwiązania: zlecić wykonanie indywidualnego projektu bądź skorzystać z jednego z projektów gotowych. Jakie są plusy tego drugiego rozwiązania?

Niska cena

To główny powód, dla którego wielu inwestorów decyduje się na skorzystanie z jednego z „gotowców” – są one znacznie tańsze, niż projekty unikalne. Wynika to z faktu, że pracownie architektoniczne mogą sprzedawać gotowy projekt wielokrotnie, toteż ich zysk jest znacznie wyższy, niż przy jednostkowych zamówieniach.

Szeroka oferta

Wiele osób planujących zbudować dom waha się przed wyborem gotowego projektu w obawie, że ich dom będzie zbyt podobny do innych – chcieliby mieszkać w budynku, który będzie niepowtarzalny. Należy jednak zauważyć, że oferta biur architektonicznych oraz firm zajmujących się stawianiem domów z prefabrykowanych elementów – takich jak firma ITS Koszalin – jest bardzo rozbudowana i obejmuje szeroki wachlarz różnorodnych rozwiązań. Jest z czego wybierać, a prawdopodobieństwo, że w pobliżu naszego domu znajdziemy drugi, zrealizowany według tego samego projektu jest wyjątkowo niskie.

Wizualizacja projektu

Dla wielu osób wyobrażenie sobie, jak powinien wyglądać ich dom jest bardzo trudne. Inni klienci w ogóle nie mają w tej kwestii jasno sprecyzowanych oczekiwań. W tym miejscu z pomocą przychodzą komputerowe wizualizacje projektu, na podstawie których jesteśmy w stanie z góry określić czy wielkość obiektu, rozkład pomieszczeń etc. będą pasować do naszych wymogów.

Sprawdzone rozwiązania

Jeśli decydujemy się na projekt na indywidualne zamówienie, musimy liczyć się z tym, że nasze pomysły oraz rozwiązania proponowane przez architekta pozostaną niesprawdzone aż do momentu realizacji obiektu – dopiero potem możemy przekonać się, czy dom jest tak wygodny i funkcjonalny, jak zakładaliśmy. W przypadku domów budowanych na podstawie gotowych projektów mamy możliwość sprawdzenia tych kwestii na żywym przykładzie – możemy zasięgnąć opinii u byłych klientów projektanta i spytać, czy ich dom spełnia ich oczekiwania.

Możliwość adaptacji

Każdy gotowy projekt można przystosować do własnych oczekiwań oraz wymogów terenu, na którym powstanie dom. Nie ma więc sytuacji, kiedy musimy zdecydować się na dany projekt wraz z jego wszystkimi wadami – za dodatkową opłatą możemy, w określonych umową granicach, wprowadzać swoje poprawki do projektu, np. zmieniać układ ścian lub okien.

[avg] ([per]) [total] vote[s]