Myślałeś kiedyś nad projektem domu gotowego? Ma on mnóstwo zalet, zaczynając od ceny, a kończąc na zróżnicowaniu. Aranżacje bywają jak z bajki. Osoby najbardziej wybredne będą usatysfakcjonowane. Ważne jest jednak pozwolenie na budowę.

Złożenie wniosku

Pierwszym punktem w drodze do pozwolenia jest wypełnienie stosownego wniosku i dostarczenie konkretnych dokumentów. Projekt budowlany to niezbędny załącznik. Należy się stosować to Prawa Budowlanego. W aplikacji powinny być zawarte wyniki badań geologiczno-inżynierskich. Na mapę terenu gdzie ma stać dom powinien zostać nałożony konkretny plan zagospodarowania terenu bądź działki. Charakterystyczne elementy muszą być uwzględnione począwszy od granic działki, pasów zieleni aż do uzbrojenia terenu. Projekt budowlany powinien też zawierać zarys architektoniczno-budowlany. Dotyczy to wykorzystanych materiałów przed wykończeniu owej nieruchomości. Nie można zapomnieć o wymogach ekologicznych i energetycznych. Warto zaznaczyć dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych. Oprócz tego należy złożyć oświadczenia  związane z odpowiednimi sieciami tj. wodociągową, telekomunikacyjną, elektroenergetyczną czy kanalizacyjną. Projekt domu składa się z czterech egzemplarzy. Skala nie może być mniejsza niż 1:100.

Adaptacja projektu

Sporządzanie projektu nie załatwia sprawy w 100%. Owy projekt domu gotowego musi być zaadoptowany. Indywidualne wymogi inwestora muszą być spełnione. Inwestor otrzymuje zgodę na wykonanie pewnych zmian. Nie mogą być to jednak wielkie zmiany. Dotykają przed wszystkim kwestii instalacji czy dopasowania do warunków gruntowych. Inwestor może także dokonać zmian w podpiwniczeniu czy w rozkładzie drzwi bądź okien. Dużo większe zmiany są niedopuszczalne bez zgody twórcy projektu. Ta nie wymaga opłat. Inwestor wybiera osobę adoptującą. Architekt adoptujący musi koniecznie należeć do Izby Architektów bądź Izby Inżynierów Budownictwa. Zmiany są dokonywane na trwałe w czterech egzemplarzach projektu. Niezbędne jest zastosowanie koloru czerwonego. Po adaptacji projektu domu gotowego możemy już mówić o projekcie architektoniczno-budowlanym.