Budowa domu jednorodzinnego lub w zabudowie bliźniaczej wymaga dużego nakładu pracy, czasu i sporych zasobów finansowych. Obecne na rynku architektoniczno-budowlanym od pewnego czasu gotowe projekty domów to jedno z najpopularniejszych obecnie rozwiązań. Dzięki niemu można zaoszczędzić czas i pieniądze, a spora część pracy zostaje wykonana zawczasu. Jak to wygląda w praktyce? Skąd coraz większa popularność gotowych projektów domów? Na te i inne pytania staramy się znaleźć odpowiedź w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Z czego składa się gotowy projekt domu?

Gotowe projekty domów to opracowania architektoniczno-budowlane, które składają się z następujących elementów:

  • Projektu architektonicznego,
  • Projektu konstrukcyjnego,
  • Projektu wewnętrznej instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalacji centralnego ogrzewania i gazowej,
  • Projektu wewnętrznej instalacji elektrycznej i odgromowej,
  • Charakterystyki energetycznej,
  • Listy dodatkowych materiałów.

Wbrew pozorom, nie jest to kompletny projekt budowlany. Gotowe projekty domów, zarówno parterowych, jak i wielokondygnacyjnych, wymagają dostosowania do konkretnego typu działki. Tak zwana „adaptacja” jest wykonywana przez lokalnych architektów.

Jak złożyć wniosek o budowę?

Składany w urzędzie miasta lub gminy wniosek o możliwość budowy składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest projekt architektoniczno-budowlany (a więc „gotowy projekt domu”, który jest tematem niniejszego artykułu, już po zabiegach „adaptacyjnych”, o których wspomnieliśmy w poprzednim akapicie). Drugi niezbędny projekt to projekt zagospodarowania działki – oba dokumenty sporządzić może architekt lokalny. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że – gdy ten sam architekt adaptuje gotowy projekt budynku – będziemy mieć pewność, że oba projekty są ze sobą kompatybilne i wzajemnie się uzupełniają.

Gotowe projekty domów – podsumowanie

Gotowe projekty domów to domy wybrane z katalogu. Może i brak im indywidualnego charakteru, natomiast są to projekty tańsze niż projekty indywidualnie tworzone dla inwestorów, a także – przez pewnego rodzaju „taśmowość” produkcji – praca nad nimi przebiega szybciej. Klienci mogą wybierać z bogatej oferty, a każdy dom posiada dodatkowe rozwiązania energooszczędne, pełną dokumentację, precyzyjny kosztorys budowy czy też dostępną na stronie architekta wizualizację gotowych wnętrz. Wszystko to sprawia, że gotowe projekty domów to idealne rozwiązanie dla inwestorów, którzy cenią swoje pieniądze i swój czas.

[avg] ([per]) [total] vote[s]