Ekogroszek to wysokoenergetyczne paliwo, które coraz częściej wybierane jest zamiast węgla, drewna, pelletu bądź innych surowców. Jego popularność wynika m.in. z dobrego stosunku jakości do ceny oraz niskiej emisji szkodliwych substancji. Jakie konkretnie zalety ma ekogroszek? Dowiedz się, dlaczego jego sprzedaż jest obecnie tak wysoka, czy warto wybrać czeski ekogroszek oraz gdzie znajduje zastosowanie.

Czy ekogroszek jest eko? – skład i jakość surowca

Ekogroszek to paliwo stałe często wykorzystywane do ogrzewania domów i budynków użytkowych. Uzyskuje się go z węgla kamiennego lub brunatnego – bardzo często producenci wykorzystują do tego polski lub czeski węgiel. Należy podkreślić, że ekogroszek jest materiałem ekologicznym nie tylko z nazwy. Zgodnie z normami unijnymi, może być tak określany, gdyż w jego składzie znajduje się minimalna zawartości siarki, a do tego wytwarza niewielką ilość popiołu. Dlatego też, biorąc pod uwagę jakość powietrza w okresie grzewczym (jesień-zima) i wszechobecny smog, warto wybrać ekogroszek, który emituje mniej zanieczyszczeń i szkodliwych substancji do atmosfery.

Kolejną zaletą tego surowca jest jego jakość. Cieszy się dużą popularnością, gdyż jest wydajnym źródłem energii. Ekogroszek pali się długo, przez co po zapełnieniu nim kotła zbiorczego i ustawieniu temperatury, można cieszyć się stałym poziomem ogrzewania, bez konieczności doglądania kotła. Warto jednak pamiętać, aby kaloryczność groszku była równa bądź wyższa niż 24 MJ/kg – złej jakości materiał będzie cechował się innymi właściwościami.

Jakie inne zalety ma ekogroszek?

Ekogroszek znajduje tak szerokie zastosowanie, gdyż przyciąga użytkowników ceną. Bez względu na to, czy jest to ekogroszek czeski czy polski, stanowi najtańsze, ekologiczne paliwo do ogrzewania – podkreśla specjalista z firmy MULTI z Cieszyna. 

Należy podkreślić, że według większości, ekogroszek to surowiec, który zapewnia najbardziej wydajny sposób ogrzewania, przez co można skutecznie obniżyć koszt wytwarzania energii cieplnej. Warto jednak pamiętać, że na rynku dostępnych jest wielu producentów, którzy oferują zaniżone kwoty, co może wynikać z gorszej jakości ekogroszku. Przed zakupem warto upewnić się, czy dany producent jest rzetelny.

Kolejną zaletą jest to, że kotły na ekogroszek są już najczęściej zautomatyzowane. To bardzo komfortowe rozwiązanie, które umożliwia ustawienie stałej temperatury w pomieszczeniach, a wymaga najczęściej tylko uzupełnienia kotła raz na tydzień. Dlatego też taki proces działania wymaga od właściciela jedynie: włączania urządzenia, uzupełniania paliwa i czyszczenia popiołu.