Budując dom, chcemy, by był on idealnie dostosowany do naszych potrzeb, funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu. Jak to uzyskać? Zamówmy projekt domu u dobrego architekta. Aby go znaleźć, wypytajmy znajomych o ich doświadczenia z projektantami domów, przeszukajmy Internet, spotkajmy się na wstępną rozmowę z wybranym kandydatem, przejrzyjmy tworzone przez niego projekty i sprawdźmy, jaką opinią cieszy się wśród dotychczasowych klientów. Mimo, że wybór zabierze nam sporo czasu, zatrudniając właściwą osobę, zagwarantujemy sobie projekt spełniający wszystkie oczekiwania nasze i naszej rodziny, a także… uchronimy się od przyszłych, potencjalnych przeróbek. Na czym polega zatem właściwy wybór architekta?

Wybór architekta i dochodzenie

Gdzie zacząć poszukiwania dobrego architekta? Najlepiej spytajmy o radę znajomych, którzy sami niedawno budowali swoje domy. Powiedzą nam, czy są zadowoleni z ich projektantów- jeśli tak, dadzą nam kontakt do nich, jeżeli nie doradzą, gdzie szukać tych dobrych. Gdy nie znamy nikogo, kto może nam pomóc, nasze poszukiwania zacznijmy tradycyjnie w Internecie, w gazetach czy książkach telefonicznych oraz w biurach architektonicznych i informatorach branżowych. Wszystkie te źródła pokażą nam adresy projektantów domów, zaś fora internetowe podpowiedzą nam, jaką opinią cieszą się oni. Dodatkowo, dzięki Internetowi, na stronach www. konkretnych architektów będziemy mogli zobaczyć przykładowe projekty przez nich wykonane. To pozwoli nam już na wstępie zdecydować, czy styl ich projektowania odpowiada nam czy też nie. Inną opcją znalezienia potencjalnego projektanta przez Internet jest wyszukanie projektów, które nam odpowiadają i sprawdzenie, kto jest ich twórcą.

Spotkajmy się na rozmowie wstępnej

Jeżeli upatrzyliśmy konkretnego architekta, skontaktujmy się z nim i umówmy na spotkanie wstępne, aby omówić potencjalną współpracę. Na początku rozmowy dobry architekt powinien nam objaśnić, na czym polega jego praca oraz co wchodzi w jej skład. Warto od razu zapytać go, kiedy jest w stanie rozpocząć projektowanie naszego domu oraz ile czasu mu to zajmie i ile będzie kosztowało. Podczas dyskutowania o współpracy zwracajmy szczególną uwagę na to, czy architekt jest zainteresowany naszymi planami odnośnie wyglądu domu, czy bierze pod uwagę nasze sugestie i oczekiwania, czy może jedynie próbuje narzucać nam własną wizję projektu. W tej drugiej sytuacji, możemy być pewni, że nie mamy do czynienia z dobrym specjalistą. Profesjonalny architekt zawsze pozwoli nam na przedstawienie naszych pomysłów, bowiem wie, że budynek ma być spełnieniem marzeń klienta, a nie realizacją wyobrażeń projektanta. Pamiętając o tym, bez problemu poznamy dobrego architekta, który sprawi, że zbudowany według jego projektu dom, nie tylko ucieszy nasze oczy swoim wyglądem i będzie idealnie dostosowany do naszych potrzeb, ale też przyczyni się do niższych kosztów jego budowy oraz późniejszej eksploatacji.

Obejrzyj poprzednie projekty

Podczas spotkania poprośmy również, aby architekt pokazał nam zdjęcia swoich wcześniejszych projektów. Oglądajmy je uważnie, sprawdzając, czy przystają one do naszych wizji idealnego domu. Sprawdźmy także, czy projekty te realizowane były w różnych stylach architektonicznych, czy tylko w jednym. Pierwsza możliwość udowodni nam, że nasz przyszły architekt potrafi się dostosować do wymagań klienta – a to dla nas niezwykle ważna informacja. Zanim podpiszemy umowę, jeżeli mamy taką możliwość, warto jeszcze na własne oczy zobaczyć budynki projektowane przez naszego potencjalnego architekta. W ten sposób upewnimy się w trafności naszego wyboru i zyskamy okazję do rozmowy z właścicielami domów. Podczas niej dowiemy się, jak im się mieszka, jak przebiegała współpraca z projektantem, czy mieli z nim jakieś problemy oraz czy są zadowoleni z jego usług.

Gdy podążając za powyższymi radami, wybraliśmy architekta, przed podpisaniem umowy została nam do zrobienia już tylko jedna rzecz – sprawdzenie jego uprawnień do wykonywania zawodu. Pamiętajmy, że w Polsce wykonywanie pracy architekta, wymaga ukończenia studiów magisterskich, uzyskania dyplomu magistra inżyniera architekta, a także zdobycia uprawnień budowlanych i członkostwa w członkiem Izbie Architektów RP (możemy to sprawdzić na specjalnej stronie internetowej tej izby).

Autor: Anna Jaroszewicz