Plamy są nieodłącznym elementem spożywania posiłku, nieważne jak bardzo byśmy nie uważali. Niestety niektóre napoje i potrawy mogą pozostawiać ślady, których nie da się sprać i na zawsze odbarwiają nasz ulubiony obrus lub tapicerkę kanapy. Dlatego powstają tkaniny plamoodporne, które chronią włókna materiału przed zabrudzeniami. Gdzie najczęściej się je wykorzystuje?

Czym są tkaniny plamoodporne?

Tkanina plamoodporna to nie konkretny rodzaj materiału. Może być nią każda tkanina, która została pokryta specjalną, chemiczną powłoką. Dzięki temu cząsteczki wody nie wnikają we włókna, a w rezultacie plama nie przesiąka w głąb materiału, a zamiast tego utrzymuje się na powierzchni. Przedstawiciel producenta tkanin, firmy Polontex z Częstochowy, mówi:

„Powłoka ochronna może być nanoszona różnymi sposobami. W efekcie otrzymujemy materiał odporny na wszelkie zabrudzenia, jednak nie jest to zagwarantowane na zawsze. Tkaniny plamoodporne przecież również trzeba prać. Pod wpływem tej czynności z czasem chemiczna warstwa, która odpowiada zatrzymywanie wody na powierzchni, ściera się.  Dlatego najlepiej jest poszukać najwyższej jakości materiałów, w których  warstwa utrzymuje się najdłużej, a dodatkowo są estetyczne”.

Obrusy plamoodporne

Najwięcej plam pojawia się oczywiście na obrusach, dlatego to do ich uszycia najczęściej wykorzystuje się tkaniny plamoodporne. Zabrudzenia po winie, czerwonym barszczu, albo kawie nie są już utrapieniem. Wystarczy przetrzeć obrus szmatką, żeby plamy zniknęły – nawet nie trzeba wrzucać materiału do prania. To duże udogodnienie dla każdej gospodyni domowej, której obrusy po rodzinnych obiadach przypominały o zawartości talerzy. Z takich obrusów korzysta też branża gastronomiczna oraz hotelarska, w których nienaganna czystość jest bardzo istotna, ale najtrudniejsza do utrzymania. Jest to przede wszystkim wygodne, ale i ekonomiczne. Z tkanin plamoodpornych wykonuje się nie tylko obrusy, ale także serwety i bieżniki.

Tkaniny plamoodporne jako tapicerka

Z tkanin plamoodpornych korzysta również branża meblarska. Zapewne każdemu chociaż raz w życiu zdarzyło się odpoczywać na kanapie przed telewizorem i przez nieuwagę wylać na nią napój lub zabrudzić spożywanym jedzeniem. Niestety tłuste lub ciemne plamy bardzo trudno jest usunąć, a jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która zajmuje się profesjonalnym czyszczeniem tapicerki. Na szczęście, kanapy lub fotele obite materiałem plamoodpornym można coraz częściej znaleźć w sklepach. To nie tylko świetny wybór do domu, ale także do miejsc publicznych np. pubów lub kawiarni. Taka tapicerka jest o wiele wydajniejsza, ponieważ nie trzeba jej często prać.

Rate this post