Przygotowujesz się do zakupu własnego mieszkania, ale nie jesteś jeszcze pewien, czy zdecydować się na rynek pierwotny, czy jednak wtórny? Wybór między mieszkaniem w nowym i starym budownictwie rzeczywiście nie jest łatwy. Dlatego spróbujmy bliżej przyjrzeć się zaletom i wadom obu tych rozwiązań, a także zważyć argumenty, przemawiające za każdym z nich.

Wady i zalety mieszkania od dewelopera

Podstawową i najważniejszą zaletą mieszkania z rynku pierwotnego jest fakt, że jest ono nowe. Oznacza to, że zarówno wizualnie, jak i funkcjonalnie, lokal prezentuje najwyższe standardy. Jeśli chodzi o ostateczny wygląd, to sam nabywca decyduje o wykończeniach, z kolei wszystkie instalacje wykonane są zgodnie z obowiązującymi normami środowiskowymi, co oznacza, że korzystanie z mieszkania będzie oszczędne.

Oszczędność nie ogranicza się jednak wyłącznie do eksploatacji mieszkania. Szeroko pojęta, obejmująca zarówno nakłady finansowe, jak i czasowe oszczędność, wynika też z faktu, że nowego mieszkania nie musimy poddawać gruntownym remontom. Wspomniane wcześniej nowe instalacje są sprawne i bezpieczne, a jeśli zawiodą, za naprawę odpowiada deweloper w ramach gwarancji.

Jednak to również finanse uchodzą powszechnie za wadę mieszkań od dewelopera. Rzeczywiście, cena początkowa takich lokali może  wydawać się wysoka, w porównaniu z ofertą rynku wtórnego. Nie należy jednak ignorować faktu, że przy zakupie nowego mieszkania, klient zwolniony jest z podatku cywilno-prawnego, co zasadniczo wpływa na realny koszt całej inwestycji.

Kwestią, która zalicza się zarówno do kategorii wad, jak i zalet mieszkań z rynku pierwotnego, jest ich lokalizacja. Nowe osiedla mieszkaniowe zazwyczaj położone są w pewnym oddaleniu od centrów miast. Sceptycy widzą tu utrudnienie w korzystaniu z dóbr aglomeracji, z kolei entuzjaści zwracają uwagę na spokój i bezpieczeństwo takich mieszkań.

Przykładem niech będzie Osiedle Brzeziny w Warzymicach pod Szczecinem, realizowane przez firmę Gryf Development. Choć budynki położone są poza miastem, są z nim świetnie skomunikowane, a dodatkowo mieszkańcy mają do dyspozycji własne miejsca parkingowe.

Wady i zalety mieszkań z rynku wtórnego

Do zalet zakupu mieszkania z  rynku wtórnego najczęściej zaliczana jest możliwość negocjacji ceny i jej generalnie niewielka wysokość. Nieduży koszt takiej transakcji ma jednak wymiar tylko pozorny. Jeśli nabywcy zależy na wysokim standardzie mieszkania, konieczne będzie przynajmniej odświeżenie wnętrz, a bardzo często generalny remont.

Dużym problemem mieszkań w starym budownictwie są niesprawne i zużyte instalacje, które bardzo często zawodzą, a ponadto przyczyniają się do zwiększenia kosztów eksploatacyjnych, np. za ogrzewanie i elektryczność. W takiej sytuacji zakup mieszkania na rynku wtórnym szybko okazuje się wątpliwą oszczędnością.

Kupując mieszkanie  z drugiej ręki musimy też liczyć się z faktem, że wprowadzamy się do okolicy o konkretnym, ustalonym już charakterze, do którego będzie trzeba się przyzwyczaić i przystosować. Dużym kłopotem mogą być hałaśliwi sąsiedzi – np. studenci, a także tłok i zgiełk, nieunikniony w centrach miast.