Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku podstawowych elementów, z których najbardziej charakterystyczne są panele fotowoltaiczne. Składają się one z pojedynczych modułów, na które padają promienie słoneczne, rozpoczynając proces przemiany energii słonecznej w prąd. Jest to możliwe, dzięki gęstej siatce ogniw fotowoltaicznych, którą pokryty jest każdy moduł.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Ogniwa fotowoltaiczne składają się z dwóch warstw półprzewodników o przeciwnych ładunkach elektrycznych – górna warstwa ma ładunek ujemny, a dolna dodatni. Panele pracują intensywnie w słoneczne dni, kiedy wraz z energią ze Słońca dociera do nich bardzo dużo fotonów. Wywołują one w ogniwach zjawisko fotowoltaiczne, które polega na wprowadzeniu w ruch elektronów w zewnętrznej (górnej) warstwie, co prowadzi do powstania różnicy potencjałów w złączu p-n, czyli przestrzeni pomiędzy warstwami półprzewodników.

Wytworzony w ten sposób prąd może zostać wykorzystany poprzez podłączenie do odbiornika energii. W przypadku instalacji fotowoltaicznej jest to inwerter, który zamienia prąd stały w prąd zmienny. To właśnie inwerter przekazuje energię elektryczną do domowych gniazdek.

Czy panele fotowoltaiczne trzeba montować na dachu?

Często widuje się panele fotowoltaiczne na dachach domów oraz innych budynków. Jest to efektywne i wygodne rozwiązanie, jednak panele można zamontować również na elewacji oraz na gruncie. Dachy są bardzo popularnym wyborem ze względu na to, że zapewniają panelom dobre nasłonecznienie. Jednocześnie panele fotowoltaiczne nie zajmują wtedy miejsca na działce. Zdarza się jednak, że panele nie będą mogły w pełni wykorzystać swojej mocy na dachu – szczególnie jeśli znajduje się on w cieniu innych budynków lub drzew. Co więcej, niektóre pokrycia dachowe mogą nie zapewniać wystarczającego oparcia dla dużych paneli.

Przygotowując projekt każdej instalacji fotowoltaicznej, bierze się pod uwagę zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa, a także warunki, w jakich będą montowane panele. Przede wszystkim, znaczenie ma tutaj konieczność wyboru odpowiednich konstrukcji montażowych, do których przytwierdza się panele. Konstrukcje wsporcze umożliwiają dostosowanie kąta nachylenia paneli do nasłonecznienia, tak aby maksymalnie je wykorzystać. Można również budować wysokie konstrukcje, które doskonale sprawdzają się na gruncie i niczym nie ustępują tym na dachach – tłumaczy specjalista z firmy Pure Energy, zajmującej się projektowaniem instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła.

Na co trzeba zwrócić uwagę, montując panele słoneczne?

Kluczowe znaczenie przy wyborze miejsca na panele fotowoltaiczne ma dostępna powierzchnia na dachu, gruncie lub elewacji oraz jej nasłonecznienie. Jeśli działka jest mała lub zacieniona, zaleca się wykorzystanie dachu. W przypadku, gdy dach nie jest dobrze nasłoneczniony lub nie można wygospodarować na nim odpowiednio dużo miejsca (np. przez okna, balkony dachowe, kominy), lepszym pomysłem będzie zamontowanie paneli na gruncie lub elewacji budynku. Należy zawsze dokładnie przyjrzeć się miejscu, w którym mają zostać zamontowane panele, aby zorientować się, jak wygląda jego nasłonecznienie o różnych porach dnia. Może okazać się, że nie wszystkie moduły będą otrzymywały taką samą dawkę promieniowania słonecznego, co spowoduje nieefektywność instalacji.

Co ważne, wbrew powszechnej opinii, płaski dach nie jest przeszkodą dla montażu paneli. Konieczne jest jednak zaprojektowanie konstrukcji wsporczej w postaci stelaży, które utrzymają panele pod odpowiednim kątem. Takie rozwiązanie stosuje się czasem również na dachach pochyłych, które nie spełniają warunków do ułożenia paneli na płasko. Stosunkowo rzadko spotyka się panele na elewacjach, szczególnie w przypadku budownictwa mieszkalnego. Coraz częściej wykorzystuje się fotowoltaikę do zasilania nowoczesnych budynków biurowych – można wykorzystać dużą powierzchnię ich elewacji na montaż paneli. Jest to korzystne również ze względu na to, że takie budynki z reguły są co najmniej kilkupiętrowe, więc zapewniają panelom bardzo dobrą ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Mniejsza popularność paneli montowanych na elewacjach domów jednorodzinnych wynika z tego, że zazwyczaj łatwiej jest znaleźć lepiej nasłonecznione miejsca – dach lub grunt.

Rate this post