Zamontowanie w oknach i w drzwiach balkonowych lub tarasowych moskitier jest jedynym w pełni skutecznym sposobem na zabezpieczenie swojego domu i zapobiegnięcie przedostawaniu się do jego wnętrza różnego rodzaju owadów latających. Po zamontowaniu w oknach moskitier już więcej żadne komary czy muchy nie będą nam uprzykrzać życia i powodować, że będziemy musieli przerwać wykonywane czynności po to, aby walczyć z nieproszonymi do wnętrza domu gośćmi. W naszym artykule dokładnie przedstawiamy, jakie są zalety moskitier, jakie są ich rodzaje oraz kiedy najbardziej warto się na nie zdecydować.

Co to jest moskitiera?

Moskitiera to specjalna, montowana w oknach i w drzwiach balkonowych siatka przeciw owadom latającym. Istnieją różne rodzaje moskitier. Najczęściej stosowane są moskitiery ramkowe i moskitiery rozwijane. W zależności od rodzaju zastosowanej moskitiery można także wybrać pomiędzy takimi, które posiadają siatkę materiałową, a takimi, które blokują dostęp do wnętrza pomieszczeń owadom poprzez zastosowanie siatki wykonanej z metalu, najczęściej z aluminium. Bez względu na to, z jakiego materiału wykonana jest siatka, zawsze jest bardzo gęsta, ma bardzo małe oczka, przez które nie dadzą rady się przedostać nawet najmniejsze owady. Obecnie decydując się na moskitiery, nie musimy już się martwić tym, czy uda nam się znaleźć takie, które będą pasowały  do naszych okien. Rynek jest bardzo szeroki i oferuje moskitiery dostosowane do różnej wielkości i różnego rodzaju okien. Moskitiery można zamontować zarówno w oknach tradycyjnych i w oknach balkonowych czy tarasowych, jak i w oknach dachowych.  

Dlaczego warto jest zamontować w oknach i drzwiach balkonowych moskitiery?

Moskitiery jako mechaniczna bariera, która chroni nas przed owadami, daje nam po prostu dużo spokoju podczas przyjemnych letnich wieczorów. Już więcej nie zakłócą go żadne komary, muchy czy ćmy.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Lavart w Poznaniu, która specjalizuje się w produkcji drzwi i okien oraz różnego rodzaju przesłon okiennych i dodatków, m.in. właśnie moskitier: Moskitiery dają swoim użytkownikom dużo spokoju przede wszystkim w ciepłe wieczory. Dzięki zabezpieczeniu okien czy drzwi balkonowych siatką, bez problemu można spędzać czas przy otwartych oknach i zapalonym świetle. Nie będą w tym czasie wlatywały do wnętrza pomieszczenia żadne owady i zaburzały nam relaks. Moskitiery, w porównaniu np. ze stosowanymi do odstraszania owadów różnego typu środkami chemicznymi, są także w pełni ekologiczne. Nie powodują zabijania owadów ani ich podtruwania, tylko po prostu blokują im dostęp.

Bardzo ważną zaletą współczesnych moskitier jest również to, że są bardzo łatwe w obsłudze. W łatwy sposób można je otworzyć lub zamknąć. Część osób, które pamiętają moskitiery sprzed 20 czy 30 lat zapewne ma widok umieszczonej w oknie materiałowej siatki, z która trzeba było się siłować, żeby ją zdjąć lub wstawić w okno, która łatwo się darła i z której zawsze wystawały jakieś fragmenty materiału. Dzisiejsze moskitiery już tak nie wyglądają. Umieszczone w oknie nie rzucają się w oczy, są niemal niezauważalne, a przy tym naprawdę bardzo skutecznie chronią dom przed latającymi intruzami.

Rodzaje moskitier okiennych i drzwiowych

Obecnie można kupić 3 podstawowe rodzaje moskitier okiennych i drzwiowych, które różnią się od siebie sposobem montażu oraz sposobem otwierania i zamykania:

  • Moskitiery mocowane na rzepy – Są to moskitiery z siatką wykonaną z materiału tekstylnego. Są bardzo popularne wśród klientów przede wszystkim ze względu na łatwość ich montażu. Wystarczy tylko przykleić do ramy okiennej pasek z rzepem, dociąć moskitierę do wymiaru okna i zaczepić ją na rzepach. Zaletą tego typu moskitier jest także ich niska cena. Wadą natomiast to, że taka moskitiera często się niestety odczepia, przez co nie chroni już okna. Stosunkowo ciężko się ja również zdejmuje i zakłada ponownie.
  • Moskitiery ramkowe – Tego typu moskitiery są mocowane do okien na specjalnych, wyposażonych w zaczepy ramkach. Najczęściej są wykonywane z siatki aluminiowej, oczywiście na wymiar okien. Są nieco droższe od moskitier na rzepy, ale są zdecydowanie łatwiejsze w stosowaniu i trwalsze. Raz kupione bez problemu wytrzymają przez co najmniej kilka sezonów.
  • Moskitiery rozwijane – Tego typu moskitiery działają jak rolety. Montowane są do wewnętrznej części okien, można ja wyposażyć w kasetę ochronną, prowadnice oraz zaczepy do blokady. Moskitiery rozwijane są wykonywane tak samo, jak żaluzje i rolety, tzn. na zamówienie.
[avg] ([per]) [total] vote[s]