Zakup odpowiedniego urządzenia, ogrzewającego obiekt mieszkalny, pozwala w znaczący sposób zredukować koszty rachunków. Na rynku dostępne są jednak różnorodne pompy, a każda z nich ma swoją specyfikę działania. Warto wiedzieć, w jaki sposób funkcjonują urządzenia zasilane naturalnym paliwem i które z nich będzie najlepiej odpowiadało naszym potrzebom!

Działanie gazowych pomp ciepła

GAHP stanowi urządzenie, transportujące ciepło z chłodnego źródła do obszaru o wyższej temperaturze. Gazowa pompa ciepła wykorzystuje różnice ciśnień i gęstości. Stosuje się w niej także absorbent. GAHP wykorzystywany jest do ogrzania budynków oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dzięki spalaniu gazowego paliwa wydzielane ciepło dociera do generatora, w którym znajduje się roztwór amoniaku. W takcie procesu podgrzewania z jednorodnej mieszaniny zostaje odparowany ziębnik, który trafia na deflegmator, gdzie para wodna ulega wykropleniu. Gazowy czynnik przenoszony jest na skraplacz, podwyższając temperaturę cieczy CO/C.W.U., a po jego opuszczeniu dociera do komponentu rozprężnego. Ochłodzenie amoniaku i obniżenie jego ciśnienia pozwala na odbiór ciepła ze źródła o temperaturach do -30 stopni Celsjusza. Czynnik transportowany jest do parownika, a następnie do absorbera. Pary amoniaku są pochłaniane przez roztwór, pobierany z dolnej partii generatora. W trakcie procesu wydzielane jest ciepło. Wytworzony roztwór trafia do wymiennika, gdzie następuje odbiór energii przez wodę, służącą do CO/C.W.U. Schłodzona mieszanina transportowana jest znów do warnika, a cały cykl powtarza się.

Efektywność gazowych pomp ciepła

Gazowe absorpcyjne pompy bazują na odnawialnych źródłach, dzięki czemu dostarczają budynkowi więcej energii niż jest jej zawartej w paliwie. Z 1 kWh można uzyskać 1,74 kWh ciepła i 0,7 kWh chłodu. Zainstalowanie w domu gazowej pompy ciepła w znaczącym stopniu obniża więc koszty ogrzewania. Jej posiadacze za 1 kWh muszą zapłacić od 10 do 20 gorszy, w zależności od typu konkretnego urządzenia. Należy jednak pamiętać, że montaż pompy wymaga stosunkowo dużych nakładów finansowych. Koszt instalacji uzależniony jest od typu działki. Największą efektywność można uzyskać w przypadku dobrze nawodnionego gruntu. Pompy gazowe dostępne na rynku kosztują od 20 000 do 65 000 zł. Zainwestowane pieniądze zwrócą się więc zaledwie po kilku latach. Pompy można również wykorzystać do ogrzewania wody użytkowej. Są one bowiem wygodniejsze niż tradycyjne kotły. Należy również podkreślić, że pompa, bazująca na naturalnym paliwie, obniża emisję dwutlenku węgla, nie generując zarazem rakotwórczych benzopirenów oraz pyłów. 

Pompy wykorzystujące LPG, stanowią ekologiczne i wydajne rozwiązanie. Warto jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniego urządzenia do parametrów działki oraz swojego domu. Szczegółowe informacje na temat rozwiązań grzewczych znaleźć można na stronie Panasonic Heating & Cooling Solutions.