Dobrze zaprojektowana garderoba może znacznie ułatwić nasze codzienne czynności. Uporządkowana, schludna i funkcjonalna przestrzeń, w której przechowujemy ubrania, pozwoli szybko dopasować strój do warunków pogodowych i naszych aktualnych potrzeb. Niezależnie od rozmiarów garderoby, należy przestrzegać kilku reguł, pozwalających zaaranżować funkcjonalną przestrzeń do przechowywania ubrań.

Wstępny projekt garderoby

Projektowanie garderoby należy rozpocząć od wyboru przestrzeni, którą przeznaczymy do przechowywania ubrań. Garderoba powinna znajdować się w pobliżu sypialni i łazienki. Może być również zlokalizowana na poddaszu lub w oddzielnym, niewielkim pokoju. Jeśli w ścianach naszego domu znajdują się nisze, warto zaplanować zabudowę wnęki i przekształcić ją w przytulną garderobę.

Należy pamiętać również o doborze odpowiednich drzwi, które nie będą zajmowały wiele miejsca. Najlepsze okażą się drzwi przesuwne, gwarantujące oszczędność przestrzeni. Warto wyposażyć je również w system cichego zamykania, by nie obudzić wczesnym rankiem członków rodziny, którzy jeszcze śpią.

Wygląd garderoby zależy poza tym od wewnętrznej dyscypliny. Nawet dobrze zaprojektowana garderoba nie będzie w stanie pomieścić zbyt wielu ubrań. Przechowuj więc tylko te ubrania, z których korzystasz, a wszystkie zakupy dokładnie przemyśl, by nie okazały się niepotrzebne.

Organizacja przestrzeni

Ubrania i drobiazgi, które przechowujemy w garderobie, muszą zostać odpowiednio posortowane i uporządkowane. Po pierwsze należy oddzielić zarówno odzież nieprzydatną w danej porze roku, jak i stroje okazjonalne od ubrań zakładanych na co dzień.

Zawartość naszej garderoby warto uporządkować również według kolorów, co pomoże skomponować spójne kolorystycznie kreacje – zapewnia doradca klienta ze sklepu meblowego Cezar.

Kurtki, koszule, spódnice i spodnie z łatwo mnących się materiałów najlepiej umieścić na wieszakach. Bieliznę trzymaj w wysuwanym koszu z małymi oczkami lub w szufladzie z organizerem przestrzeni. Kosze o dużych oczkach z otwartym frontem lepiej zarezerwować natomiast dla ręczników i pościeli. Pamiętaj o specjalnej półce na drobne akcesoria, wyposażonej w zestaw przegródek, i zamykanej na klucz szufladzie, w której bezpiecznie umieścisz biżuterię. Niemnące się podkoszulki oraz dżinsy złóż i ułóż na półkach. W garderobie powinien znaleźć się również materiałowy, przykrywany kosz na ubrania przeznaczone do prania. Dla butów zarezerwuj z kolei oddzielną przestrzeń, jeśli tylko zamierzasz trzymać w garderobie obuwie noszone na co dzień.

[avg] ([per]) [total] vote[s]