W przestrzeni publicznej często słyszy się hasła, które zresztą z radością promują wszystkie firmy powiązane z branżą energii odnawialnych, że posiadanie instalacji fotowoltaicznej jest gwarancją oszczędności. Sensownym jest zatem poddawać je w wątpliwość bez sprawdzenia, dlatego w niniejszym artykule omawiamy, kiedy inwestycja w fotowoltaikę rzeczywiście ma sens i się opłaca?

Właściwa perspektywa użytkowania

Na przestrzeni ostatnich kilku lat w Polsce instalacje fotowoltaiczne rosną jak grzyby po deszczu. Powody są dwa – oczywisty rozwój technologii i jej wydajności oraz zachęty finansowe ze strony Państwa. Zmienione w niedalekiej przeszłości przepisy zezwalają na wykonanie instalacji praktycznie bez jakiekolwiek przeciwskazań. Nadwyżki z nadprodukcji mogą być przechowywane w krajowym systemie energetycznym i odebrane w okresie większego zapotrzebowania na prąd. Zapytaliśmy pracownika firmy Comfort House o wpływ decyzji rządzących na rynek? Powiedzieli, że ilość zapytań o wykonania instalacji fotowoltaicznej z każdym miesiącem rośnie. Polacy to naród, który potrafi liczyć. Od ostatnich kilku lat  koszty energii elektrycznej nieustannie rosną. Ludzie szukają sposobu na znalezienie oszczędności, zwłaszcza jeżeli mogą skorzystać z dofinansowania w swoją niezależność energetyczną.

Sytuacje, kiedy fotowoltaika się nie opłaca

Warto zatem zastanowić się, czy są sytuację, w których montaż instalacji fotowoltaicznej nie jest opłacalny. Zebraliśmy je w kilku punktach:

  1. płacisz znikome rachunki za prąd i nie jesteś energetycznie od niego zależny – inwestycja w dobrą instalację fotowoltaiczną wiąże się z koniecznością dużych nakładów, które powinny zwrócić się w perspektywie max. 5 lat. Regularny rachunek za prąd w kwarcie nieprzekraczającej 200 zł nie pozwala na zrealizowanie tego celu,
  2. planujesz przeprowadzkę – odczuwalne różnice w kosztach można zauważyć dopiero po kilku latach eksploatacji instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli w Twoich planach jest zmiana miejsca zamieszkania w niedalekiej przyszłości, to nie ma ekonomicznego uzasadnienia takiej inwestycji,
  3. brak dostatecznej ekspozycji paneli na światło drastycznie odbije się na wydajności instalacji. Warto pamiętać, że wzrost zacienienia o 3% może spowodować spadek wydajności instalacji nawet o 20%.

Decydując się na wydatek środków na instalację fotowoltaiczną, warto skonsultować się z firmą, która się w tym specjalizuje. Dobrych fachowców poznamy po tym, że będą w stanie dostarczyć niezbędnych informacji i jakości przy minimalnym udziale z naszej strony.

Rate this post