Filtry kieszeniowe to specjalne urządzenia, które służą do filtracji powietrza z różnego typu zanieczyszczeń. Po montażu zyskują one formę specyficznych kieszeni, stąd też pochodzi ich nazwa. Ich konstrukcja jest dość prosta, ale zapewnia wysoką optymalność działania oraz ogromną uniwersalność. Filtry te wykorzystywane są w różnych warunkach i we wszystkich układach wentylacyjnych.

Gdzie najlepiej sprawdzają się filtry kieszeniowe?

Filtry kieszeniowe mają sporo zalet i znajdują szerokie zastosowanie. Doskonale sprawdzają się w dużych halach przemysłowych i montażowych oraz w mniejszych pomieszczeniach biurowych. Ponadto wykorzystuje się je również podczas montażu instalacji wentylacyjnych, do filtrowania powietrza w lakierniach i warsztatach oraz przy turbosprężarkach, sprężarkach czy turbinach gazowych. Na uwagę zasługuje przede wszystkim nowoczesność ich konstrukcji, która doceniana jest w wielu branżach produkcyjnych, gdzie filtry instaluje się w zakładach, które zajmują się produkcją. Dystrybutorem takich nowoczesnych filtrów jest przykładowo firma Bodim.

Zalety filtrów kieszeniowych

Z filtrami kieszeniowymi spotkać się można także w branży spożywczej oraz chemicznej i farmaceutycznej. Cechują się one bardzo wysokim poziomem chłonności, a więc skutecznie oczyszczają powietrze w danym pomieszczeniu z wszelkiego rodzaju szkodliwych czy niebezpiecznych pyłów oraz osadów. Filtry kieszeniowe bardziej rozbudowane oddzielają nie tylko zanieczyszczenia, ale jako filtry wstępne można je stosować również w bardzo trudnych warunkach – przy opadach śniegu, ciężkiej wilgoci czy dużego zapylenia. Same filtry kieszeniowe produkowane są na ogół z wysokiej jakości surowców. Są to blaszana i ocynkowana rama oraz kieszenie wykonane z materiałów filtracyjnych, najczęściej poliestru.

Do biura i do hali

W zależności od typu kieszeni oraz gęstości utworzonego przez nie sita filtracyjnego wyróżnia się kilka rodzajów filtrów kieszeniowych. Niektóre z nich znajdują zastosowanie wewnątrz budynków np. w niewielkich rozmiarów pomieszczeniach biurowych, gdzie filtry są w stanie wyłapać bardzo małe zanieczyszczenia np. bakterie, pyły czy zarodniki. Inne filtry kieszeniowe z kolei stosowane są w dużych halach produkcyjnych i montażowych. Wówczas podstawowym zadaniem filtra jest wyłapanie dużych zanieczyszczeń. Urządzenie posiada w takiej sytuacji o wiele większe pole eksploatacyjne i jest w stanie działać nawet przy trudnych, wręcz ekstremalnych warunkach.