Endodoncja – inaczej leczenie kanałowe – wymaganej jest wtedy, kiedy choroba próchnicza objęła głębokie struktury zęba. Ząb składa się z korony, szyjki zębowej i korzeni. Leczenie kanałowe obejmuje kanał korzenia zębowego, czyli najgłębszą strukturę zęba. Zabieg wymaga precyzji, doskonałych umiejętności i odpowiedniego sprzętu. Często kosztuje niemało, ale warto zapłacić więcej, bo niewłaściwie przeprowadzone leczenie szybko da się we znaki.

Co to są kanały zębowe?

Sformułowanie „leczenie kanałowe” znane jest pewnie wszystkim, a mało kto zastanawia się nad tym, czym są te kanały i dlaczego tak bardzo boli, kiedy są zainfekowane. I nareszcie –  na czym polega leczenie kanałowe.

Korzeń zębowy odpowiada za stabilizację zęba w dziąśle, jest połączony z kością szczęki lub żuchwy – informuje ekspert z gabinetu Idental Clinique, po czym dodaje – Niekiedy w wyniku ukruszenia zęba, urazu czy głębokiego ubytku może dojść do uszkodzenia lub martwicy miazgi zębowej, wówczas należy ją usunąć i tym właśnie zajmuje się endodoncja.

Miazga zębowa odżywia ząb, dostarczając niezbędne substancje i tlen, a także umożliwia kontrolę zawartości składników mineralnych i naprawę tkanek. Aby pełnić tak ważną funkcję, jest bogato ukrwiona i unerwiona. Kiedy zostaje uszkodzona w wyniku urazu lub infekcji próchniczej – boli. Jest to niekiedy taki ból, który trudno znieczulić dostępnymi bez recepty lekami przeciwbólowymi. Korzeń kanału zębowego jest wypełniony miazgą, którą w trakcie leczenie usuwa się.

Przebieg leczenia kanałowego

Warto powiedzieć na początku, że kiedy tylko ząb zacznie boleć, należy niezwłocznie udać się do stomatologa. Nie można zwlekać z leczeniem kanałowym, licząc na pomoc środków przeciwbólowych. Nieleczona martwica miazgi może doprowadzić do gromadzenia się ropy w kości szczęki lub żuchwy. Ropień może uszkodzić kość, a to doprowadzi do komplikacji i znacznie wydłuży leczenie. Jeśli boisz się dentysty, powiedz mu o tym, na pewno zaoferuje wsparcie. Pierwsze co zrobi Twój lekarz, to wykona odpowiednią diagnostykę – np. zdjęcie RTG, jeśli zajdzie taka potrzeba. Leczenie rozpocznie od nawiercenia otworu w koronie zęba. Następnie usunie miazgę z kanałów korzenia zębowego i je zamknie. Jeśli leczenie będzie wymagało więcej wizyt, to zabezpieczenie kanału będzie tylko tymczasowo, dopiero na koniec lekarz wypełni kanały na stałe i odbuduje koronę zęba. Bardzo ważny w procesie leczenia kanałowego jest sprzęt, jakim dysponuje stomatolog. Kanały korzenia zębowego, tak jak same korzenie, różnią się od siebie kształtem i często nie przypominają prostych cienkich rurek. Aby wypełnić je dokładnie, niezbędny jest mikroskop. Dobre wyposażenie gabinetu pozwala też na skrócenie czasu zabiegu. Jeśli zatem zastanawiasz się, dlaczego leczenie w Twoim gabinecie tyle kosztuje, odpowiedzią może być to, że oparte jest o nowoczesny sprzęt. Nie oszczędzaj na zdrowiu.

[avg] ([per]) [total] vote[s]