Tłumy ludzi chrupiących popcorn, szeleszczących papierkami, świecących telefonami czy nawet głośno rozmawiających, a do tego jeszcze na przykład niewygodne fotele – istnieje wiele czynników, które skutecznie mogą zniechęcić nas do chodzenia do kina. Jak jednak inaczej zobaczyć i usłyszeć film w jakości obrazu i dźwięku, z jaką został on zrealizowany? Rozwiązaniem problemu jest inwestycja w zestaw kina domowego.

Aby można było urządzić w zaciszu własnego mieszkania porządny seans, potrzebujemy zestawu konkretnych elementów. Jednym z najważniejszych jest ten, który umożliwi nam oglądanie wyświetlanego obrazu, czyli na przykład telewizor (plazma lub LCD) bądź projektor cyfrowy, ewentualnie monitor komputera. Przyda się też odtwarzacz DVD lub Blu-ray – najlepiej taki, który obsługuje możliwie dużo formatów zapisu plików – chociaż w dobie VOD nie jest to już aż tak konieczne.

Zestawy audio

Zarówno telewizor, jak i odtwarzacz będziemy musieli zapewne nabyć oddzielnie. To, co bowiem popularnie nazywa się „zestawami kina domowego”, dotyczy zazwyczaj urządzeń z zakresu nagłośnienia. Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowego zestawu, którego niewątpliwą zaletą jest to, że wszystkie elementy są ze sobą kompatybilne zarówno pod względem funkcji, jak i wyglądu. Jak jednak mówi przedstawiciel warszawskiego salonu Audio Świat, bardziej zaawansowani użytkownicy i koneserzy mogą też kompletować poszczególne elementy, co pozwoli im na optymalne dopasowanie możliwości sprzętu do ich oczekiwań.

Wzmacniacz

Sercem zestawu kina domowego w tym sensie jest wzmacniacz sygnału analogowego, czyli amplifier bądź amplituner. To on odpowiada za jakość dźwięku. Może być wyposażony w wejścia USB, a także wbudowany odtwarzacz DVD. Najważniejsze parametry to jednak liczba obsługiwanych przez urządzenie kanałów dźwięku (np. 5.1 czy 7.1) oraz liczba dekoderów dźwięku przestrzennego (Dolby Digital, DTS, Dolby True HD i inne).

Systemy głośników i ich rozmieszczenie

Jeśli wzmacniacz działa w systemie 2.1, oznacza to, że możemy do niego podłączyć dwa głośniki (umieszczone po obu stronach ekranu) oraz emitujący tylko najniższe tony subwoofer i uzyskać efekt stereo. Dla większości ludzi „kino domowe” zaczyna się jednak dopiero od systemu 5.1, w którym oprócz subwoofera i dwóch przednich kolumn – najlepiej podłogowych, bo cechują się wyższą jakością niż te półkowe lub podwieszane – funkcjonują także dwa głośniki tylne odpowiedzialne za efekty surround oraz głośnik centralny, z którego słychać przede wszystkim dialogi. Należy umieścić go pod albo nad ekranem, głośniki tylne zaś za widzem oraz nieco powyżej poziomu jego uszu.

Standardy 6.1 i 7.1 przewidują zastosowanie dodatkowych kolumn tzw. pogłosowych, których usytuowanie dobiera się w zależności od rozkładu danego (zazwyczaj sporych rozmiarów) pomieszczenia. Subwoofer, dzięki któremu drżymy podczas filmowych eksplozji, emituje dźwięki, które nie rozchodzą się kierunkowo, nie ma więc aż takiego znaczenia, w którym miejscu go umieścimy.