Okucia drzwiowe to wszystkie te elementy, które montuje się do skrzydeł, by ich użytkowanie było nie tylko komfortowe, ale także w ogóle możliwe. Wśród podstawowych rodzajów okuć można wyróżnić zawiasy, klamki, rygle czy zamki. Rodzaj stosowanych części musi być uzależniony od konstrukcji drzwi. Inne sprawdzą się w skrzydłach uchylnych, a inne w przesuwnych. Jakie typy okuć drzwiowych są najczęściej wykorzystywane?

Okucia drzwiowe – czym są i do czego służą?

Okucia do drzwi to wszystkie dodatkowe elementy, bez których skrzydło nie mogłoby spełniać swojej funkcji. Jednymi z podstawowych są zatem zawiasy, czyli części, na których są zawieszone drzwi i które umożliwiają ich poruszanie się. Kolejnymi niezbędnymi akcesoriami są klamki. Warto pamiętać, że nie składają się one wyłącznie z uchwytu, za który się łapie, ale także ze śrub, szyldu bądź rozety, czyli części które umożliwiają montaż klamki do skrzydła drzwiowego.

Drzwi bardzo często są również wyposażane w rygle lub zamki. Jest to szczególnie istotne w przypadku wariantów wejściowych, czyli zewnętrznych. Rodzaj zamka i innych zabezpieczeń warto dobrać do swoich potrzeb i stopnia zagrożenia włamaniem lub wejściem osób niepowołanych, np. w budynkach użytkowych – podkreśla pracownik sklepu Domator. Jak zatem dobierać okucia do drzwi, by właściwie spełniały swoją funkcję?

Zawiasy

Zawiasy są niezwykle istotnym elementem, ponieważ to na nich spoczywa ciężar skrzydła drzwiowego. Służą także temu, by drzwi mogły płynnie poruszać się w określonym zakresie. Na co zwracać uwagę, kupując zawiasy? Przede wszystkim musza być dobrane do ciężaru skrzydła. Jeśli będą zbyt delikatne, drzwi mogą opadać lub nawet wypaść z futryny. Kiedy kupuje się gotowy zestaw, zwykle będzie on wyposażony w odpowiednio dobrane okucia. Jeśli jednak chcesz dobrać dodatki samodzielne, przede wszystkim zwróć uwagę na nośność i sposób montażu zawiasów. Niektóre modele są wyposażone w mechanizm, który umożliwia korygowanie położenia skrzydła względem ościeżnicy.

Klamki

Klamki zwykle dobiera się pod względem wizualnym, warto jednak zadbać o to, by ich używanie było komfortowe. Można kupić elementy wykonane z rozmaitych materiałów, w różnych kolorach i kształtach. Klamki mogą być wyposażone w zamek tradycyjny lub elektroniczny. Warto zwrócić uwagę również na to, w jaki sposób te elementy mają być zamontowane do skrzydła. Zwykle dla poprawy estetyki wykorzystuje się szyldy lub rozety, które maskują śruby.

Zamki i rygle

Są to elementy, które umożliwiają kontrolę nad tym, kto może otwierać drzwi. W skrzydłach wewnętrznych zwykle stosuje się proste w konstrukcji zamki, chyba że sytuacja wymaga zastosowania skuteczniejszych zabezpieczeń.

W drzwiach wejściowych przeważnie wykorzystuje się zamki z wkładką, które mogą być wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia poprawiające poziom ochrony domowników i ich dobytku.

Rate this post