Ekogroszek i pellet to dwa z najpopularniejszych paliw do ogrzewania domu. Różnią się od siebie pod względem ceny, wydajności, a także ekologii. Wybór pomiędzy jednym a drugim nie jest więc łatwy. Dlatego też warto poznać zalety obu rozwiązań, aby wybrać takie, które będzie najlepsze dla danego użytkownika.  Jakie paliwo wybrać do ogrzewania domu?

Jakie są różnice między ekogroszkiem, a pelletem?

Pellet drzewny powstaje z różnych elementów biomasy w postaci m.in. drewna odpadowego, pochodzącego z upraw ekologicznych, kory oraz nasion. Wyróżnia się dużą ekologicznością, ponieważ sam proces produkcji jest całkowicie naturalny. Pellet wyróżnia się także stosunkowo niską emisją dwutlenku węgla w porównaniu ze spalaniem ekogroszku. Ten drugi jest paliwem stałym w formie drobnego granulatu i charakteryzuje się wysoką kalorycznością. To natomiast wpływa na sporą wydajność opału. Należy jednak zawracać uwagę na normy emisyjne nowoczesnych kotłów grzewczych na ekogroszek i pellet. Zwykle produkują taką samą ilość zanieczyszczeń, lub też bardzo porównywalną.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ekogroszku i pelletu?

Istotną kwestią przy wyborze pelletu lub ekogroszku, jest także dostępność i cena materiału. Oba paliwa wyróżniają się dużą dostępnością, jednak różnią się od siebie pod względem ceny. Kwota, jaką trzeba zapłacić za ekogroszek i pellet zależy przede wszystkim od miejsca zamieszkania użytkowników. Statystycznie jednak ekogroszek jest nieco tańszy niż pellet. W przypadku zakupu kotłów opałowych różnica ta jest jednak nieznaczna. Koszty zależą od mocy urządzenia, producenta oraz wielkości urządzenia. Warto jednak zwracać uwagę na samą obsługę kotłów – mniej wymagającą zapewniają piece na pellet, które oferuje producent kotłów C.O. i kotłów z podajnikami Kołton z Jabłonki. Paliwo to nie pyli i nie brudzi, a w trakcie spalania powstaje znacznie mniejsza ilość popiołu. Palenie ekogroszku nie spowoduje natomiast tak sporych zanieczyszczeń, jak w przypadku pelletu.

Ekgoroszek, czy pellet?

Wybór pomiędzy pelletem, a ekogroszkiem zależy przede wszystkim od indywidualnego użytkownika. Zarówno jedno, jak i drugie paliwo wyróżnia się wieloma zaletami w postaci wydajności i ekologii. Również różnice cenowe nie są tak duże. Podjęcie finalnej decyzji zazwyczaj dotyczy więc czystości podczas użytkowania kotła, a także dostępności produktów w danej okolicy. Bez względu jednak na ostateczną decyzję, pellet i ekogroszek to zawsze lepszy wybór, niż m.in. ogrzewanie elektryczne powodujące znacznie większe zanieczyszczenia powietrza.

Rate this post