Społeczna świadomość w zakresie wpływu człowieka na środowisko naturalne stale rośnie. Nowoczesny konsument zdaje sobie sprawę z tego, że znaczenie mają nawet najdrobniejsze, dokonywane przez niego wybory. Jednym z działań, jakie można podjąć, aby nie obciążać dodatkowo Matki Natury, jest zdecydowanie się na eko torbę. Co należy rozumieć pod tym pojęciem?

Jedną z definicji torby, którą można określić jako „eko”, jest alternatywa dla stosowanych na masową skalę torebek foliowych. W ramach tejże definicji wyróżnić można jeszcze jednak co najmniej dwa rodzaje toreb bardziej przyjaznych środowisku. Pierwszym z nich są tzw. torby biodegradowalne. Przypominają tradycyjne foliówki, wykonane są jednak często np. ze skrobi pochodzenia roślinnego, słabsze mogą być też wiązania polimerowe w ich strukturze.

Niestety, wbrew powszechnej opinii „biodegradowalność” tego typu toreb nie polega na tym, że gdy trafią one na wysypisko, po prostu po pewnym czasie się rozpuszczą. Ich rozkład musi następować w specjalnych kompostowniach, których w Polsce wciąż jest zbyt mało, by to rozwiązanie miało na dłuższą metę jakiś sens. Znacznie więcej mają go za to eko torby tekstylne.

Torby tekstylne

Mogą być wykonane z surowej bawełny lub lnu, a więc materiałów, których rozkład w środowisku odbywa się w naturalny, bezproblemowy sposób. Przymiotnik „surowy” w tym przypadku oznacza, że do wyrobu toreb nie stosuje się szkodliwych chemikaliów, które z jednej strony obciążałyby środowisko już na etapie produkcji, a z drugiej – mogłyby dodatkowo opóźnić wspomniany rozkład.

W porównaniu z torbami biodegradowalnymi torby płócienne są znacznie wygodniejsze (da się je nosić na ramieniu), pojemniejsze i wytrzymalsze, można je więc z powodzeniem wykorzystać o wiele więcej razy. To również ma znaczenie w sytuacji, gdy zależy nam na dobru naszej planety. Istotny jest także aspekt wizualny – takie torby zwyczajnie lepiej się prezentują, są też niezwykle modnym dodatkiem podkreślającym zaangażowanie ich właścicieli w dbałość o środowisko naturalne.

Inny wariant eko torby

Co więcej, mogą posłużyć nie tylko na zakupy, ale też skutecznie zastąpić torbę plażową bądź podróżną czy damską torebkę. Skoro zaś już wspomnieliśmy o tej ostatniej, warto na koniec nadmienić, że pod pojęciem „eko torba” skrywać się też może klasyczny dodatek każdej kobiecej stylizacji wykonany z tzw. eko skóry. Jest to tworzywo sztuczne do złudzenia przypominające skórę naturalną, ale pozwalające wyprodukować elegancką torebkę bez konieczności zabijania niewinnych zwierząt. Szeroki wybór zarówno tego rodzaju toreb, jak i ekologicznych toreb tekstylnych znaleźć można chociażby w sklepie internetowym Manzana.

[avg] ([per]) [total] vote[s]