Kąpiel dziecka to czynność, która na początku może być stresująca dla świeżo upieczonych rodziców. Aby jednak była komfortowa i w pełni bezpieczna, warto zadbać o wybór odpowiedniej dla dziecka wanienki oraz dodatkowych akcesoriów. Na co zwrócić uwagę wybierają konkretny model wanienki? Dowiedz się, czy lepsza będzie wanienka ze stelażem, ta o anatomicznej konstrukcji lub dmuchana.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wanienki do kąpieli dziecka?

Odpowiednia wanienka dla noworodka powinna być przede wszystkim stabilna. Przede wszystkim nie może chwiać się na boki, a do tego powinna mieć kształt, który umożliwi stałą pozycję niemowlaka podczas kąpieli. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest wybór wanienki o anatomicznej konstrukcji, najlepiej z punktami podtrzymującymi niemowlaka. Aby kąpiel dziecka była bezpieczna, najlepsze będą wanienki, które posiadają podpory pod pachami dziecka oraz między nóżkami. Wanienki dla dzieci z takimi zabezpieczeniami są popularne, gdyż oprócz zapewnienia bezpieczeństwa, umożliwiają także kąpiel malucha wyłącznie przez jedną osobę. Dodatkowo, warto pamiętać, że kąpiel dziecka powinna być również komfortowa dla opiekunów, dlatego by nie nadwyrężać nadto kręgosłupa, świetnym wyborem jest wanienka ze stelażem. W ofertach wielu producentów znajdują się wielofunkcyjne urządzenia zawierające np. wanienkę i przewijak, a do tego półeczki na kosmetyki i inne akcesoria. Wybierając odpowiednią wanienkę, warto także przemyśleć jej rozmiar. Jeśli w domu nie ma miejsca na standardową wersję o długości min. 100 cm, to nie warto kupować mniejszej, z której bobas szybko wyrośnie. Lepszą opcją będzie wanienka dmuchana, którą z łatwością można przechowywać. Ponadto, podczas zakupu, warto sprawdzić, czy wybrany model ma atesty i certyfikaty, został wykonany z bezpiecznych materiałów, a także ma dodatki takie jak powłoka antypoślizgowa na dnie.

Jakie akcesoria ułatwiają kąpiel malucha?

Podczas kąpieli niezwykle przydatne będą pieluszki wykonane z wiskozy bambusowej, które umyją ciałko dziecka. Ich popularność wynika z tego, że jest to produkt ekologiczny i naturalny, przez co w pełni antyalergiczny – podkreśla specjalista ze sklepu „Świat Dziecka” z Krakowa.

 Warto mieć pod ręką także zabawki, które umilą maluchowi czas kąpieli. Najlepiej sprawdzą się zabawki ekologiczne, bez dziurek oraz wykonane w 100% z kauczuku. Dzięki temu nie będą gromadziły brudu oraz nie wytworzy się w nich np. pleśń. Ponadto, inne akcesoria do wykorzystania w czasie kąpieli to np. szczotka na ciemieniuchę, której twardość musi być dopasowana do skóry dziecka. Dzięki niej możliwe jest wyczesanie oraz wymasowanie skóry głowy niemowlaka.

[avg] ([per]) [total] vote[s]