Drzwi zewnętrzne to przede wszystkim funkcjonalny element wyposażenia budynku. Ale nie tylko. Oczywiście, mają chronić dobytek i mieszkańców, dawać optymalny komfort użytkowania domowej przestrzeni czy wspierać termoizolację, jednak coraz większą uwagę zwraca się również na ich walory wizualne. Dlaczego? Powód jest prosty – drzwi zewnętrzne są również wizytówką domu. Zobacz, jak wybrać odpowiednie.

Wybór drzwi a ich kolorystyka i wzornictwo

Przy wyborze elementów wykończenia budynku liczą się oczywiście indywidualne preferencje każdego inwestora. Jednak zdaniem ekspertów istnieją kluczowe czynniki, które warto zawsze uwzględnić, wybierając drzwi zewnętrzne. Jedną z ważnych kwestii jest ich wygląd.

Najlepiej, jeśli drzwi zewnętrzne będą dopasowane stylem i kolorem do elewacji budynku oraz zastosowanej stolarki okiennej. Uwagę warto zwrócić także na rodzaj i kolor bramy garażowej czy zadaszenia domu. One również mogą być podpowiedzią.

Chociaż producenci oferują dzisiaj niezliczoną liczbę drzwi w wielu wersjach kolorystycznych i wzorniczych, wybierając właściwą tonację, uwagę warto zwrócić między innymi na poziom nasłonecznienia w miejscu, w którym zostaną zamontowane. Od strony południowej lepiej sprawdzą się drzwi jasne, które będą odbijać silne promienie słoneczne, co zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu. Z kolei drzwi o ciemnej barwie będą lepszym wyborem od strony północnej albo wschodniej.

Zawsze należy patrzeć także na funkcje praktyczne. Ciemne drzwi będą szybciej się brudzić, co może stanowić spory problem w ramach utrzymania ich w należytej czystości.

Drzwi zewnętrzne jako element dekoracyjny

Najczęściej wybierane są drzwi klasyczne w kolorze brązowym. Właśnie one są uniwersalne, pasują do domowej aranżacji, bez względu na jej styl. Jak podpowiadają specjaliści z firmy Prestiż, która oferuje różnego rodzaju drzwi zewnętrzne, dzisiaj coraz większą popularność zdobywają drzwi z dodatkowymi dekorami, które z łatwością podnoszą walor estetyczny nieruchomości i stanowią element ozdobny budynku. Wybierać można drzwi zewnętrzne wzbogacone o elementy takie jak przeszklenia, lustra weneckie, frezy, sztukaterie albo motywy rzeźbień. Dodatkiem, który wpływa na ich atrakcyjność, mogą być również okucia, klamki, zawiasy albo dekoracyjne wizjery.

Bez względu na design drzwi zewnętrznych, muszą one zachowywać należytą jakość, aby mogły pełnić swoją podstawową funkcję. Drzwi zewnętrzne powinny mieć odpowiednią klasę zabezpieczeń przed włamaniem, wykazywać doskonałe właściwości termoizolacyjne oraz być wygodne i łatwe w użytkowaniu. Dopiero po sprawdzeniu parametrów technicznych, można zwracać uwagę na ich wygląd.

Rate this post