Drzwi zewnętrzne to zazwyczaj element, od którego zaczyna się wykończenie swojego nowo wybudowanego domu. Nic więc dziwnego, że wyborowi drzwi zewnętrznych dużo osób poświęca tak dużo czasu i najpierw starają się sprawdzić, jakie mają możliwości wyboru, a następnie wybrać taką, która będzie dla nich najbardziej odpowiednia pod względem wyglądu, parametrów użytkowych oraz oczywiście ceny. Największą popularnością wśród klientów w ostatnim czasie cieszą się drzwi PCV oraz drzwi aluminiowe. W naszym artykule porównujemy oba te rodzaje drzwi i doradzamy, kiedy warto jest kupić drzwi z PCV, a kiedy drzwi z aluminium.

Charakterystyka drzwi zewnętrznych z PCV

Obecnie drzwi zewnętrzne z PCV są najczęściej wybierane przez klientów. Takie drzwi znakomicie się sprawdzają zarówno w wolnostojących domach, jak i w znajdujących się w blokach mieszkaniach. Głównym powodem tak dużej popularności drzwi zewnętrznych z PCV jest ich cena, która jest zazwyczaj znacznie niższa od ceny innych dostępnych obecnie rodzajów drzwi wejściowych. Żeby być jednak w pełni sprawiedliwym, od razu też trzeba zaznaczyć, że niska cena tych drzwi wcale nie oznacza, że ustępują one w czymś swoimi parametrami użytkowymi np. drzwiom zewnętrznym drewnianym lub stalowym. W niektórych przypadkach nawet je znacznie pod tym względem prześcigają.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Bros w Buku pod Poznaniem, która specjalizuje się w produkcji okien i drzwi zewnętrznych z PCV i z aluminium:

Drzwi zewnętrzne z PCV obecnie cieszą się u nas zdecydowanie największą popularnością wśród klientów, którzy cenią je ze względu na bardzo atrakcyjny wygląd i duży wybór dostępnych kolorów, łatwość utrzymania ich w czystości i dodatkowo brak konieczności dokonywania ich okresowej konserwacji. Najważniejszą cechą drzwi zewnętrznych z PCV jest jednak to, że materiał ten bardzo dobrze izoluje ciepło i jest odporny na różne warunki atmosferyczne. Drzwi te zapewniają więc swoim użytkownikom znakomitą izolację termiczną, a dzięki zastosowaniu w nich wysokiej klasy okuć i stalowych wzmocnień, są w stanie również zapewnić znakomitą ochronę przed włamywaczami.

Kiedy warto jest wybrać zewnętrzne drzwi aluminiowe?

Niezwykle popularne w ostatnich latach stały się też drzwi zewnętrzne wykonane z aluminium. Ze względu na bardzo ciekawą estetykę i możliwość zastosowania różnych kolorów, ale także dzięki dużej trwałości, takie drzwi są bardzo chętnie stosowane w budynkach użyteczności publicznej, a w ostatnich latach także w prywatnych domach. Aluminium odznacza się bardzo dużą wytrzymałością i lekkością. Bardzo ważną zaletą drzwi wykonanych z różnych stopów aluminium jest to, że wykazują one wyjątkową odporność na działanie różnych czynników atmosferycznych oraz gwarantują znakomitą izolację termiczną w różnych zakresach temperatur. Efekt ten można jeszcze wzmocnić poprzez zastosowanie wewnątrz ościeżnicy i wewnątrz komór drzwi dodatkowego materiału termoizolacyjnego. Tak wykonane drzwi mogą być wykorzystane nawet w budynkach energooszczędnych i w budownictwie pasywnym.

Dodatkowo, podobnie jak drzwi PCV, drzwi zewnętrzne aluminiowe nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych i żadnej dodatkowej konserwacji, a przy tym są niezwykle łatwe w utrzymaniu w czystości. W zależności od wymagań klientów, drzwi aluminiowe mogą mieć ciekawy nowoczesny wygląd lub być dodatkowo pokryte jakąś okleiną czy być pomalowane proszkowo, co zmieni ich wygląd i przybliży do takiego, jak mają drzwi wykonane z innych materiałów.

Rate this post